| andreigoja1 a întrebat:

As vrea sa merg cu tata in Romania si mi-ar trebui imputernicire.
As face una in Austria dar nu stiu daca ar trebui sa o traduc dupa ca sa pot veni innapoi.
Ar putea careva sa imi lase ceva link cu legile sau asa ar fi foarte de ajutor!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Documentul de care ai nevoie pentru trecerea fontierei la intoarcerea din Romania in Austria, avand ca insotitor numai unul dintre parinti(tatal tau) se numeste "declaratie notariala"---nicidecum 'imputernicire"! Ambasada Romaniei din Viena, sectia consulara, ofera cetatenilor romani servicii notariale --- deci, acea declaratie notariala poate fi intocmita la Ambasada Romaniei din Viena( vezi "acte notariale" pe site-ul ambasadei:http://viena.mae.ro/node/465)

La ambasada se prezinta numai mama ta avand asupra sa toate cele 3 documente de identitate, respectiv cartea de identitate sau pasaportul ei, al tatalui tau si al tau--- mama este cea care trebuie sa dea acea declaratie de care ai nevoie caci, la intoarcere, vei fi insotit numai de catre unul dintre parinti(tata).
Pentru informatii, cauta in pagina Politiei de Frontiera Romane in sectiunea " Conditii de calatorie-cetateni romani minori":http://www.politiadefrontiera.ro/

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai cetăţenie română te poţi întoarce chiar şi singur/ă în România - NU este necesară Declaraţia părinţilor ( NU "imputernicire/procura" ) decât la ieşirea din ţară!
Trebuie doar să ai C.I. sau Paşaport valabile.

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-parin-ii/

Atenţie : în situaţia în care va trebui să mergi iar în Austria şi nu vei fi însoţit/ă de ambii părinţi la ieşirea din ţară, atunci ai NEVOIE de acea Declaraţie ( menţionată la linkul anterior )!

| raluk27 a răspuns:

Ca sa te întorci în România nu iti trebuie declarație, daca esti cetatean roman. Iti trebuie doar la iesirea din România.