| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Aseară stăteam afară cu prietenii. A venit un bărbat și ne-a făcut poză (stăteam pe un gardul unui monument). Am coborât și i-am cerut explicații pentru poză. După m-am enervat si am trântit poarta de la gard. El a venit nervos la mine, m-a jignit și m-a luat de gât. Credeți că ce am făcut eu se ia ca și instigare la violență?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o instigare la violenta, cel mult poate fi contraventia de tulburare a ordinii publice, bineinteles daca erau si alte persoane de fata.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu se incadeaza.

| Ioandelasal a răspuns (pentru CodrutElian1990):

De cate ori trebuie sa-ti spun sa incetezi sa-mi raspunzi mie? Raspunde utilizatorului care a pus intrebarea.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Utilizatorul care a pus intrebarea nu a afirmat ce ai afirmat tu: cu ceva ce nu se incadreaza in nici o lege.

| sierra1 a răspuns:

Omul o fi pozat monumentul

cum l-ai instigat, injurături, jigniri?

| UnAltAnonimCelebru explică (pentru sierra1):

Nunu. Doar l-am întrebat ce face cu poza si dupa m-am intors si am trântit poarta. Fără înjuri și jigniri din partea mea.

| sierra1 a răspuns (pentru UnAltAnonimCelebru):

O fi vreun cocalar nenorocit

| CodrutElian1990 a răspuns:

Instigarea la violenta - conform codului penal - are o alta conotatie: instigare la violenta asupra altor persoane, nu a ta. Ce ai facut tu se numeste provocare si in cazul unei fapte penale (prinderea ta de gat) constituie o circumstanta atenuanta.
El a savarsit doua fapte penale: te-a prins de gat si te-a fotografiat (lucru interzis, daca nu esti o persoana publica) incalcandu-ti dreptul la viata privata.
Chiar daca ai fi facut ceva rau, daca nu i-ai atacat persoana, el nu are dreptul sa raspunda prin ceva rau.

| Felissa13Eden a răspuns:

Mie nu mi se pare, la fel de bine, putea sa iti reproseze ceva, nu sa te "atace"