| Wehrmacht a întrebat:

Asta e asa... daca va plictisiti; dau si funda...
Deci, puteti sa imi faceti o lista cu articole/stiri despre tigani incepand cu 1990 pana in prezent? Adica cu actiunile lor,ce s-a intamplat,cum au inceput tari precum Franta sa ii trimita inapoi, cum au ajuns sa se numeasca "rromi" si de ce...etc.
Ma ajuta careva?
Fara raspunsuri de rasism d-ala idiot (pe care-l aveam si eu pana acum cateva zile) cu injuraturi si alte tampenii.

2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Astea cel mai usor le gasesti la o biblioteca.
Articole pe Internet se gasesc cam din 2008, 2009, 2010 poate putin mai devreme. In rest, nu vei gasi. Iar lucrul asta ti-l spun din perspectiva cuiva care a studiat problematica asta.
Apropo, denumirea de "rom/rrom" nu prea are legatura cu situatia lor internationala. Decizia de a se numi romi a fost o decizie luata in cadrul minoritatii lor, nu au fost numiti asa de ceilalti.

| Kadze a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Romi Uite aici e o parte. Iar inca o parte aici http://www.romanialibera.ro/......ii-254552. Sper că ți-am fost de ajutor, mult succes.