| Similean_Gabriela_1972 a întrebat:

Au trecut peste 2 ani de la decesul tatalui meu si nu am intreprins niciun demers in vederea succesiunii nici macar o chitanta de acceptare a succesiunii, ce mai pot face? intrucat sotia defunctului(mama mea vitrega) a plecat in strainatate imediat dupa moartea tatalui meu, si nici in ziua de azi nu a mai venit, ce sanse mai am la mostenire.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuia o declaratie notariala de acceptare, in termen de 1 an.
Se poate considera si acceptare tacita, daca te-ai folosit de bunurile defunctului, le-ai administrat ca si cum ar fi ale tale, ai platit impozitul, etc.
Du-te la un notar public, de la ultimul domiciliu al defunctului si solicita deschiderea procedurii succesorale, trebuie sa ai certificatul de deces. Aici afli tot de ce ai nevoie pentru dezbaterea succesiunii.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti deschide, la notariat, succesiune. Sotia tatlui tau si toti mostenitorii vor fi citati de catre notar, nu trebuie sa ii gasesti tu.