| AlicexXx a întrebat:

Eu si prietenul meu vrem sa ne mutam impreuna. Parintii mei nu sunt de acord cu relatia noastra, tot timpul am umblat pe la politie deoarece vor sa ma desparta de el. Mentionez faptul ca am 18 ani. As putea pleca de acasa fara ca parintii mei sa ii faca rau iubitului meu? Va rog fara comentarii rautacioase.

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca esti majora esti libera ca pasarea cerului, dar numai sa-ti pemiti luxul acesta si sa nu te intorci cu coada intre picioare tot la casa parintilor tai! Parintii tai nu mai au nicio putere legala sa te tina obligata acasa, si nici lui nu au ce-i face.

| TheAce a răspuns:

Cata vreme ai 18 ani ai dreptul legal de a lua hotarari fara vreun tutore. e un pas mare insa, iti recomand sa te mai gandesti, mai ales pentru ca esti inca la liceu. Nu stiu daca e momentul de a te muta cu cineva, in conditiile in care nu ai nici macar studiile medii absolvite. Gandeste-te si la cheltuielile implicate...

| mont a răspuns:

Daca amandoi sunteti majori si aveti surse de venit nu prea au ce face parintii, cel mult sa te dea disparuta in caz ca nu vor sti nimic de tine unde esti/nu le raspunzi, dar nici atunci nu te pot aduce cu forta acasa majora fiind, cu ocazia majoratului ai castigat si acest drept.

| AlicexXx explică (pentru mont):

Sunt sanse ca iubitul meu sa pateasca ceva din punct de vedere legal?

| mont a răspuns (pentru AlicexXx):

E major? In caz ca da nu are ce in principiu, dar depinde si de circumstante, daca pleci pur si simplu, faci si scandal/sare la bataie cu ai tai sau alte cele atunci ar putea patii. Dar daca iti faci bagajele si pleci in liniste, le zici la ai tai/la prieteni/cunoscuti nu are ce sa va faca nimeni odata ce amandoi sunteti majori. Totul e insa sa va puteti si sustine financiar pe termen lung.

| PeFuga a răspuns:

Legal nu mai au dreptul sa intervina daca amandoi sunteti majori. Insa te sfatuiesc inainte sa te muti cu el sa incerci pe o scurta perioada (cateva saptamani) sa "simulezi" locuitul asta impreuna. Sunt multe cupluri care dupa ce fac pasul asta se destrama pentru ca apar certuri de la impartirea responsabilitatilor, a banilor, de la obiceiuri pe care nu si le accepta unul celuilalt (unul consuma prea multa apa la dus, altul nu inchide usa dupa el niciodata, unul nu isi face ordine in camera, celalalt nu vrea sa gateasca, etc). Ideea e ca daca faceti pasul si nu merge, tot la ai tai va trebui sa te intorci si va trebui sa accepti acele predici cu "ti-am zis noi..." si "daca ascultai de noi"...