| anonimus00000 a întrebat:

Locuiesc in chirie de 8 luni(fara contract). Am platit si o garantie si chiria si utilitatile la timp. Cand m-am mutat aici, proprietara ne-a spus ca se poate fuma doar pe balcon sau in camera personala(dormitor). Acum, fiind ultima luna a spus ca doreste chiria pe ultima luna(desi trebuia sa ramana garantia) si ca din garantie opreste bani pentru curatenie si varuit pentru ca am fumat in camera si pe balcon, desi am spus ca la sfarsit va exista o curatenie generala, desi oricum apartamentul este intretinut foarte curat si acum. Este de datoria chiriasului sa varuiasca?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil, citez:
"ART. 1.788
  Sarcina reparaţiilor
  (1) Locatorul este obligat să efectueze toate reparaţiile care sunt necesare pentru a menţine bunul în stare corespunzătoare de întrebuinţare pe toată durata locaţiunii, conform destinaţiei stabilite potrivit art. 1.799.
  (2) Sunt în sarcina locatarului reparaţiile locative, a căror necesitate rezultă din folosinţa obişnuită a bunului.
  (3) Dacă, după încheierea contractului, se iveşte nevoia unor reparaţii care sunt în sarcina locatorului, iar acesta din urmă, deşi încunoştinţat, nu începe să ia de îndată măsurile necesare, reparaţiile pot fi făcute de locatar. În acest caz, locatorul este dator să plătească, în afara sumelor avansate de locatar, dobânzi socotite de la data efectuării cheltuielilor."
Fata de aceste prevederi si avand in vedere ca nu aveti un contract scris nu esti obligat sa faci zugravirea camerei.
Nota: Locatorul este proprietarul iar locatarul este chiriasul.

Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Intretinerea intreg interiorului apartamentului este datoria chiriasului.
Aici intra si "predarea in alb" (adica zugravit), reparatiile accidentale (la instalatiile si ale mobilierului etc.) din apartament.

| darrio2007 a răspuns:

Nu este de datoria chiriasului dar vrand sa fii civilizat ar trebui sa varuiesti. Pentru c.a ai fumat in camera. Are dreptate.

| varogsanuvasuparati a răspuns:

Din câte știu, nu! E apartamentul persoanei, trebuie să se ocuppe de el