| SaraAldi a întrebat:

Peste aproximativ două săptămâni va trebui să mă prezint la un proces ca şi parte vătămată. Ştiu că pot beneficia de un avocat din oficiu. Ce trebuie să fac pentru a mi se acorda avocatul din oficiu? Merci.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu beneficiezi de avocat din oficiu, de acesta beneficiaza doar inculpatul.
Daca vrei un avocat, pe care sa nu-l platesti, atunci va trebui sa adresezi o solicitare Baroului de avocati, motivand cu imposibilitatea de a plati onorariul si acesta poate desemna un avocat care sa te asiste/reprezinte. Numai bine!

| onlym3 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Exact asta am zis si eu., am gresit ceva?laughing... poate nu am pus vreo virgula unde trebuia si a necesitat interventia ta

| Ioandelasal a răspuns (pentru onlym3):

Nu chiar, dar care-i problema ta? In afara faptului ca nu ti-am vazut raspunsul, daca exista un raspuns la o intrebare nu ar trebui sa mai raspundem?

| onlym3 a răspuns:

Buna,trebuie sa faci o cerere catre Baroul de Avocati prin care soliciti acest lucru pe motiv de imposibilitate de a plati onorariul(pe langa acea cerere trebuie sa ai si niste acte doveditoare din care sa rezulte ca nu ai posibilitatea de a plati un avocat).
Acea cerere va fi analizata dupa care ti se va comunica rezultatul.

| SaraAldi explică:

În citaţie precizează că pot beneficia de avocat din oficiu.

| SaraAldi explică:

Mulţumesc pentru răspunsuri.

| taws a răspuns:

Numai infractorul beneficiaza de avocat din oficiu. Victima nu beneficiaza de asistenta juridica din partea statului.
Bafta!