| anonim_4396 a întrebat:

in anul 2016 am fost prins cu canabis vreo 7 grame, atunci aveam 16 ani, anul acesta continua procesul si am fost la politie sa mai declar o data ce am declarat la 16 ani, am fost la un psiholog sa dau un test si la procuror insotit de un avocat din oficiu, am fost anuntat ca voi primi prin posta o hartie cu data la care sa ma prezint la judecatorie pentru recunoasterea vinovatiei, mi-am sunat avocatul din oficiu cu care m-am prezentat la procuror si acesta mi-a sugerat ca ar fi mai ok sa ma reprezinte el ca imi cunoaste situatia si ca ar fi posibil sa nici nu ma prezint daca il am pe el... ceva de genu nu am inteles prea bine, mentionez ca am recunoscut de la cine le-am avut in 2016 si mi-am mentinut declaratia si acum cand am fost chemat iarasi. As dori sa stiu daca este ok sa il platesc pe avocat avand in vedere ca este din oficiu si chiar e posibil sa nu ma prezint la judecatorie daca il am pe el?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este strict alegerea ta, chiar daca a fost avocat din oficiu in cadrul urmaririi penale poti sa-l angajezi pentru reprezentarea in instanta de judecata.
Este obligatoriu sa te prezinti in instanta, pentru a spune si judecatorului ca esti accepti acordul de recunoastere a vinovatiei.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am inteles, dar de ce il am pe el daca doar eu vorbesc?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

La judecarea acordului de recunoastere a vinovatiei nu este vorba de pledoarie a avocatului. Judecatorul va solicita sa spui daca ai acceptat recunoasterea vinovatiei in cunostinta de ce prevede aceasta si daca mentii ceea ce ai semnat. Nu este loc de vorbarie, ca in procesele cu ascultari de martori, prezentari de alte probe, etc.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Inteleg, tu ce imi sugerezi? Atata as dori sa mai stiu de la tine, si merci de informati mult!

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu dai bani degeaba, nu are nici un rost.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Da corect..pe cine sa contactez sa am un alt avocat din oficiu in ziua respectiva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

In cazul tau avocatul din oficiu este numit de instanta de judecata.
Fata de aceasta ar fi bine sa mergi cu avocatul din oficiu de pana acum, ca sa nu se amane judecata.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Da dar el a zis ca daca inchei un contract cu el, adica sa ii dau 500 de lei

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Faci cum vrei, eu ti-am expus ce posibilitati ai.

| ibaal a răspuns:

Plateste,frate,un avocat. Nu te lasa in baza alora din oficiu...sunt niste obositi. Ii doare-n cuc de cazul tau.