| Valentin2k a întrebat:

Bună seara, am fost oprit de către poliție și am primit avertisment 2 puncte, chestia este ca eu conduc cu o dovadă cu drept de circulație care este valabilă până pe 3 mai, polițistul respectiv mi-a spus ca în baza de date apare ca nu am dreptul să conduc, de ce oare? Ce trebuie să fac

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ce ți a fost luat permisul prima data și când?

| SuNaM a răspuns:

Dacă ți-a dat puncte și ai o dovadă de circulație, însemna că ți-a luat permisul. Și de aia nu ai dreptul să conduci.

| Valentin2k explică (pentru SuNaM):

Dacă mi-au luat "permisul" de ce m au lăsat să plec cu mașina Acasă? Polițistul mi-a spus să mă duc la secție ca să mă bage în sistem sau nu știu ce

| SuNaM a răspuns (pentru Valentin2k):

Pai poate să ți-l ia pe loc, sau să îl duci tu când se termină dovada. Dar cel mai bine te duci și întrebi.

| SuNaM a răspuns (pentru SuNaM):

Daca vei conduce pe perioada suspendarii ti se va intocmi dosar penal chiar daca ai permisul in buzunar in momentul controlului. Asta e o meteahna mostenita de la batrani, venita de pe vremuri... Politistul e acum obligat prin lege sa te verifice chiar daca ai permisul la tine.

Dupa expirarea perioadei de suspendare iti recomand sa te duci la Serviciul Rutier pe raza caruia ai obtinut permisul de conducere pentru a ti se face mentiunea in baza de date. In caz contrar, vei vedea ce se va intampla cand vei fi oprit!

Uită-te aici..sigur te ajuta

https://www.politisti.ro/......a-politie/

Deci din păcate, cam ți l-a luat...

| Valentin2k explică (pentru SuNaM):

Deci dovadă o am pentru ca am dosar penal în desfășurare și cazul nu s-a terminat, am dreptul la conducere 30 de zile până când se finalizează cazul,
Am fost la parchet și mi-au dat hârtia cu care m-am dus la poliție și mi-am prelungit dovada pe 30 de zile până pe 3 mai, eu nu am permisul la mine pentru ca este la poliție

| SuNaM a răspuns (pentru Valentin2k):

Pai și atunci de ce mai zici omule că nu ți l-a luat? " Dacă mi-au luat "permisul" de ce m au lăsat să plec cu mașina Acasă?"

Ideea e așa, poliția ți-a suspendat dreptul de a conduce luând permisul. Parchetul a dispus că 30 de zile ( până pe 3 ) ai dreptul să conduci. Daca după data de 3 mai ești prins la volan, daca dovada nu este prelungita de parchet ( in caz că procesul durează și mai mult ), vei mai primi în dosar un cap de acuzare de conducere fără permis. Acum trebuie sa te duci la poliție pentru ca ei practic nu știu că tu ai dovada. Și trebuie sa pună și ei seria dovezii in baza lor de date pentru că dacă ești prins, lor le apare că tu ai permisul suspendat și atât.ei nu știu gen că tu ai dovada aia și cât de,, legit e". Înțelegi ideea?

| Valentin2k explică (pentru SuNaM):

Și dacă mă duc e totul ok sau o să fiu acuzat de încă un dosar?

| SuNaM a răspuns (pentru Valentin2k):

Nu o să fi acuzat pentru că tu ai dovada valida. Oricine caruia i se ia permisul primește ori dovada ( asta daca nu e beat și nu i se da, lasă mașina acolo ) că să ajungă acasă. Aia este data de poliție. Atunci ei știu. Dar cum a ta e data de alta instituție, daca te duci cu ea, n-ai probleme. Te duci, spui că ai dovada de circulație și gata.

PS: Daca sunt mu$@ti poți să îți de-a amenda când te opresc ( daca te opresc ) pentru lipsa documente ( că n-ai permis ). Acum depinde mult și de ce ai dosar penal. Are treabă cu condusul sau altceva?

| Valentin2k explică (pentru SuNaM):

Tot cu condusul, în ianuarie am fost prins cu numere roșii expirate de câteva ore nici măcar zile

| Valentin2k explică:

Țin să spun ca nu am strânse 15 puncte în total