| sftb a întrebat:

Buna seara am o problema un vecin e in proces cu cineva dar vecinul e inculpatul si vrea sa ma puna martor ca partea opusa la jignit inaintea procesului si eu nu vreau asta dar el zice ca trebuie ca si cum as fi obligat ce sa fac eu nu vreau sa ma duc martor

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

Fa pe prostu(nu e o jignire)Scurt la subiect si fara eroare.Pur si simplu 'domnule judecotor(asa am vrut sa scriu) nu imi amintesc sa fi asistat la jignirea parti(acuzate sau aparate)ca fiecare om, am si eu gandurile mele la care sa ma gandesc, nu pot fi ochii si urechi toata ziua, astea find spuse, nu pot creea sperjur(sa juri si sa minti)Nu pot spune ceva ce nu am auzit.Si cu asta basta, nu il arde pe ala grija(ca era sa scriu ceva urat amu) ce si cum.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca nu te duci este grav. Daca instanta considera ca este importanta depozitia martorului va poate amenda si apoi va poate cita cu mandat de aducere (adica veti fi adus la instanta de catre politie).
Cod procedura civila
Art. 108 ind1. - Dacă legea nu prevede altfel, instanţa, potrivit dispoziţiilor prezentului articol, va putea sancţiona următoarele fapte săvârşite în legătură cu procesul, astfel:
2. cu amendă judiciară de la 50 lei la 700 lei:
a) neprezentarea martorului legal citat sau refuzul acestuia de a depune mărturie când este prezent în instanţă, în afară de cazul în care acesta este minor;
In cazul ca este proces penal amenda este de la250 la 5000 lei.

| sftb explică (pentru Salontanul):

Da dar el zice ca am fost de fata cand la jignit dar eu nu tin minte sa fi fost asta e problema

| Salontanul a răspuns (pentru sftb):

Te duci si spui ca nu-ti amintesti de acea jignire si in consecinta nu poti sa juri ca este adevarat sau nu. Dar sa nu lipsesti! Ideea este sa te fi citat instanta nu ca vrea vecinul.

| baru a răspuns:

Pana nu se termina procesul, este invinuit. Esti oblogat sa depui marturie ca si martor, numai daca ai fost citat de instanta!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

@Salontanul are DREPTATE happy
Dacă Instanţa te citează ( deci, primeşti Citaţie acasă ), atunci eşti OBLIGAT să te prezinţi să depui mărturie!

Dacă nu te prezinţi, atunci poate dispune "aducerea cu mandat" - te "saltă" Poliţia şi te duce la proces sad
Sau, Instanţa te poate AMENDA...

Cel mai indicat este să mergi la termenul precizat în Citaţie şi să declari că NU îţi aminteşti să fi fost de faţă în momentul în ( la data la ) care inculpatul precizează că a fost jignit!

Toate cele bune.

| maria14142 a răspuns:

Nu te du, nu are ce sa iti face. Iar daca te obliga, spui ca da si apelezi la politie.