| nicaseby a întrebat:

Am pățit urmatoarea "chestie" in 2019 in luna februarie, veneam spre casa din Oradea si am fost oprit de o masina de poliție la iesire din Oraș in zona Rogerius langa Lidl, am primit amenda deoarece aveam itp-ul expirat, am achitat amenda imediat dupa aceea in Oraș.
Acum, partea ciudata ii ca primariei din comuna mea nu le-a aparut ca am achitat amenda asa ca mi-au tot trimis pe somații acasa, dar nu am gasit timp sa merg sa le zic ca am achitat amenda, de fapt, nici nu m-am stresat ce ii drept sa merg deoarece eu stateam linistit ca ii achitată amenda, intr-o zi ma suna cei de la primarie sa imi zica ca mi-au pus oprire pe salar 1300 de lei (prețul amenzii), in acel moment le-am zis ca am achitat amenda, le-am si dus dovada cu chitanța dar mi-au zis ca eu sunt de vina ca nu am venit la primarie sa lămuresc treaba de la prima somație pe care mi-au trimis-o si au spus ca nu imi pot da banii inapoi ca trebuie scoși nu știu de unde si etc...ce as putea face sa recuperez banii?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depune o cerere la primarie si solicita restituirea sumei platite, pui si un termen de restituire, sa zicem 30 de zile. Cererea o faci in 2 ex. si unul il pastrezi, solicitand sa-ti dea numar de intrare.
La sfarsitul cererii poti sa le spui ca, daca nu-ti restituie suma in termenul aratat, o sa fii nevoit sa-i dai in judecata, caz in care o sa ceri si dobanzi si cheltuieli de judecata.
Ar trebui sa aiba banii in luna aceasta, oamenii au inceput sa plateasca impozitele locale.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Inainte de a-i da in judecata fa plangere prealabila la primarie, prin care ceri sa-ti returneze banii. Astepti 30 de zile si doar dupa ii dai in judecata. Se cere in instanta dovada ca ai facut plangere prealabila.
Daca nu-ti returneaza primaria banii si castigi in instanta, astepti 40 de zile dupa ce primesti hotararea, sa primesti banii. Dupa 40 de zile, daca nu primesti banii, mergi la un executor judecatoresc. Dar atentie! Ii spui executorului ca nu ai bani si sa recupereze cheltuielile de executie de la primarie odata cu suma ce trebuie sa ti-o plateasca. Altfel, executorul poate anunta primaria sa-ti trimita banii, doar ce ti-i datoreaza, fara cheltuieli de executare, inainte de a trimite ei actele de executare la primarie si ramai in paguba.
Plangerea prealabila, daca o depui personal, o faci in doua exemplare, pe un exemplar iti pune stampila de inregistrare si ramane la tine. O poti trimite si prin posta cu confirmare de primire, care reprezinta impreuna cu chitanta de la posta dovada de depunere a plangerii.

| goguPatent a răspuns:

Te judeci cu ei si obtii banii inapoi. E ceva destul de comun la sistemul nostru sa nu se centralizeze platile. Trebuia doar sa le trimiti chitanta cu plata, dar mereu lenea se plătește

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru goguPatent):

Da, ca putin le pasa, deoarece cheltuielile de judecata le platesc din banii contribuabililor, nu de catre functionarii care nu fac operatiunea.

| KR0NSTADT a răspuns:

Momentan, nimic. Ei te-au somat, oficial și în mod repetat, dar pe tine te-a durut exact în paula.
Dă primăria în judecată.