| Angelsergiuboy a întrebat:

Buna Seara!
Firma la care lucrez a decis ca din 1 ianuare 2023 sa treaca bonurile de pe contractul colectiv pe cel individual. Sa zicem ca pe contractul individual am 2555 ron, dupa noua lege ar trebui ridicat la 3000 brutul acesta nu?
Dar daca firma face mutarea urmatoare, adica trece bonurile de pe contractul colectiv pe cel individual, vor mai fi nevoiti sa mareasca de la 2555 ron brut la 3000 brut sau din cauza ca acum au pus bonurile pe cel contract individual acele bonuri vor tine loc de 2555 + bonuri >= rezultand peste 3000, ei facand miscarea aceasta ca sa evite cresterea salariilor?

Cineva care ma poate ajuta cu aceasta intrebare va rog! Am nevoie de un raspuns urgent sa vad daca imi confirma teoria.

7 răspunsuri:
| Angelsergiuboy explică (pentru darrio2007):

Atunci de ce ar fi trecut firma bonurile de pe contractul colectiv pe cel individual, cu ce scop daca nu ca sa evite aceasta majorare obligatorie a salariilor?

| DjSannan a răspuns:

Raspunsul la aceasta intrebare depinde de conditiile specifice ale contractului colectiv si al contractului individual. Daca salariul minim din contractul colectiv este mai mare decat salariul minim din contractul individual, atunci trecerea de la un contract la altul nu va conduce automat la o crestere a salariului.

In schimb, daca salariul minim din contractul individual este mai mare decat cel din contractul colectiv, atunci trecerea bonurilor pe contractul individual poate conduce la o crestere a salariului. In acest caz, angajatorul ar trebui sa va ofere un salariu brut de cel putin 3000 lei pentru a se conforma noii legi

| Angelsergiuboy explică (pentru DjSannan):

Dar adaugand bonurile care la mine sunt de 30 de lei pe zi
sa zicem 20 de zile (600 de lei ) din cate stiu bonurile nu sunt impozitate
daca le pun ei de pe contractul COLECTIV => pe cel INDIVIDUAL
practic ei fac mutarea aceasta sa nu fie Obligati de noua lege sa ne creasca salariile.
pur si simplu trecand bonurile pe cel individual ca pe hartie sa arate brutul peste 3000 ca sai scuteasca de obligativitatea maririi salariului cu 450 de lei brut.
eu cred ca asta sa fie motivul pentru care au facut aceasta mutare
oare am dreptate aici sau nu?

| DjSannan a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Da, se pare că ai dreptate. Bonurile nu sunt impozitate și se adaugă la salariul brut pentru a obține cifra totală. Prin introducerea bonurilor pe contractul individual, firma poate să evite obligația de a majora salariul brut. Trebuie însă să te asiguri că contractul individual include alte beneficii, cum ar fi asigurarea medicală, tichete de masă și alte beneficii oferite de firmă

| Angelsergiuboy explică (pentru DjSannan):

Cand m-am angajat pe contractu individual nu erau bonurile
si am intrebat si ei au spus ca bonurile sunt pe contractul colectiv
si acum vad ca le muta pe cel individual, clar e din acest motiv sa evite sa mareasca salariile.

| DjSannan a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Exact