| anca2929 a întrebat:

Buna seara, spuneti-mi va rog daca nu respect termenul de preaviz mi se pot opri banii cuveniti pentru concediul de odihna (nu am primit concediu decat o saptamana intr-un an de zile) si banii de salariu (in prima luna am luat banii doar pe 2 saptamani, restul luandu i la 2 saptamani de la plecare - fiind un fel de garantie)?
Mentionez ca nu primim doua libere consecutiv pe saptamana, nu sunt platite dublu zilele libere legale si multe ale nereguli. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indiferent ca respecti sau nu termenul de preaviz trebuie sa fii platit pentru perioada lucrata si sa primesti suma de bani aferenta concediului neefectuat.
Singura sanctiune legala pentru nerespectarea termenului de preaviz este desfacerea disciplinara a contractului individual de munca pentru absente nemotivate.
Daca nu primesti banii cuveniti atunci poti actiona angajatorul in judecata.

| anca2929 explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc mult pentru lamurire. Inca o intrebare mai am, taxa de timbru pentru o suma mica (in jur de 1200 lei) este scumpa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anca2929):

Pentru litigiile de munca nu se plateste taxa judiciara de timbru. Chiar daca s-ar plati aceasta ar fi doar de 50 de lei, fiind o cerere de valoare mica.

| anca2929 explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc foarte mult pentru raspuns. O zi buna!