| StefanescuDaniel a întrebat:

Buna seara stimati colegi de pe TPU! Daca puteti, ajutati-ma si pe mine cu un sfat care va pricepeti sau care ati trecut printr-o situatie asemanatoare cu a mea. Este vorba despre mama mea pentru care m-am ocupat ani de zile de platile din Romania pentru ea, fiind imputernicit pe contul ei cat timp ea a locuit in Austria si Germania. Are pensie mare de peste 6 mii de lei, iar intrebarea mea este urmatoarea : Daca ea ar vrea sa inceapa sa cumpere mobila noua, frigider, masina de spalat si toate cele de trebuinte in casa ar mai putea sa faca rate iar banii sa ii fie retinuti din pensie lunar daca are peste 70 de ani, mai exact 72 de ani impliniti si va implini in curand 73. Mentionez faptul ca cei de la Banca Transilvania au spus deja ca nu ofera card pentru cumparaturi celor care au peste 70 de ani impliniti.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Draga daniele, acum cateva zile adunai bani pentru mama ta, ca nu avea bani sa se intretina, acum are pensie mare!?
https://www.tpu.ro/......i-din-voi/

pe bune? fosta profesoara de franceza cu 40 de ani vechime, si pensie peste +6000 de lei?
cand indexarea s-a facut abia recent, iar cei care s-au pensionat in trecut multi au iesit cu pensii mici chiar daca au muncit multi ani, si inca este vorba daca se va aplica sau nu pe contributivitate marirea pensiilor ma refer la noua lege (desi eu sunt sceptic)

Cu alte cuvinte nu are cum mama ta sa aiba peste 6000 de lei pensie, fiind iesita la pensie acum 12 ani, actual avand 72 de ani si nici nu a vut cand sa faca 40 de ani vechime ca profesoara!
terminand o facultate la 21/22 de ani...

| StefanescuDaniel explică (pentru Simpatic):

Te salut domnule! Nu are numai pensie de profesoara. Are si de la scriitori si de handicap pentru problema ei din nastere cu piciorul care o are. Si imi cer scuze ca am uitat sa sterg acea intrebare/rugaminte. Dar se pare ca nu ai fost atent. Am precizat daca o poate ajuta cineva pana venim eu si cu sotia mea inapoi, atunci era momentul acum s-a si rezolvat problema multumesc Lui Dumnezeu.

| ioana748 a răspuns:

La TBI varsta maxima pentru obținerea unui credit este de 75 ani la finalul contractului.
Adica ati putea face pe doi ani.

| Dragobeta a răspuns:

Nu, la persoanele peste 70 de ani nu se fac rate.
Dar poti sa faci ratele pe numele tau si mama sa-ti dea banii din pensie.

| StefanescuDaniel explică (pentru Dragobeta):

Eu nu pot sa fac deoarece nu am avut niciodata carte de munca in Romania doar in strainatate. Iar acum nu mai lucrez de ceva vreme. Chiar nu am cum sa fac ca as fi facut asta de multa vreme iti dai seama

| Dragobeta a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Probema e ca nu lucrezi. Daca lucrai in strainatate, puteai face credit in Romania.

| StefanescuDaniel explică (pentru Dragobeta):

Da asa e. In strainatate nu am mai lucrat din luna Decembrie si sunt acasa in Romania de atunci.