| leeanna a întrebat:

As dori sa fac o rampa din beton la iesirea din scara blocului deoarece intampin greutati la coborarea si urcarea scarilor cu caruciorul. Cum cei din bloc nu dau doi bani pe acest lucru, cu toate ca la parter se afla si un vecin cu handicap, as dori sa fac eu pe cheltuiala mea aceasta rampa. stiti cumva firme care executa asa ceva sau exista o lege care sa oblige asociatia de proprietari sa faca aceasta rampa?

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Asociatia de proprietari chiar este obligata sa construiasca rampa de acces si balustrada la intrarea in imobil conform normelor europene.Nu este nevoie sa-ti cheltui tu banii.
Firme de constructii sunt suficiente si intr-o zi este gata lucrarea. Ceva piatra de umplutura sau moloz de la demolari, cativa saci cu ciment si ceva nisip si balast si rampa este gata.
Dar cred ca tot ai nevoie de o aprobare de construire de la asociatia de proprietari.
Poti sa te interesezi pe la alte asociatii cum au procedat ei.

6 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ba da, dac asLegea obliga institutiile sa faca stfel de rampe, si tu ai dreptul! Mergi undeva la un ziar serios, sau undeva unde se acorda consultatii juridice gratuite, sau scrie la ziarul Adevarul, Libertatea, sau Jurnalul National, sau Gardianul! Sau sperie-l, pa administrato ca daca nu se conformeaza Legii, pa care e obligat s-o cunoasca!, fara pardon!, il va costa! SUCCES!, si mai scrie-ne ce ai rezolvat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la primarie, au fonduri europene speciale pentru asa ceva, in caz contrar sa iti demonstreze ca nu dispun de bani pentru rampe, fii bataioasa si o sa castigi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista si legea..raspunde mai bine primaria de sector...si exista si firme care sa se ocupe de executie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint mai noua in aceasta ramura de administre a imobilelor si impreuna cu presedintele ne-am gindit de a construi rampe la intrarea fiecarei scari a blocului. Nu ca ar trebui sa ne supunem legilor dar este si obligatia noastra de a ajuta aceste persoane cu handicap, ei fiind de fapt nu oameni cu nevoi speciale ci oameni mult mai superiori decit noi ceilalti. Am o mare stima fata de ei. Promit sa raspund exact in cel mult 1 saptamana exact cum trebuie procedat de la"a la z"

| leeanna explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Sper sa nu ma fi inteles gresit pentru ca eu vreau rampa pentru ca imi este foarte greu sa ies cu caruciorul cu copilul la plimbare. Stau in bloc de 3 ani de zile si pentru vecinul cu handicap de la parter nimeni nu a facut nimic pentru a se construi aceasta rampa. Nu ma gandesc ca ar face ei acest lucru pentru ca eu sa pot iesi la plimbare cu copilul. Blocul e plin de pensionari care, cu cateva exceptii sunt de o rautate de neimaginat. Ultima oara mi s-a spus ca desi au discutat in sedinta construirea unei rampe, doamna de la parter nu le-a dat voie. Desi le-am explicat ca nu e legal sa interzica ei au spus ca nu au ce face. Poate din comoditate. Am sa incerc sa depun o noua cerere la administratia blocului si in cazul in care nu primesc un raspuns pozitiv o sa merg si pe la alte usi.
Va multumesc pentru sfaturi.

| CWQ a răspuns:

Și la noi în bloc s-a făcut o adresă la primărie, iar aceasta a răspund c - a plasat problema altei instituții și că vom primi răspunsul.
De aceea, am hotărât să cumpărăm tablă groasă, s-o prindem de scări prin șuruburi ( au altă denumire) și gata. Asta-i soluția ideală.