| Miclea_Ecaterina_1998 a întrebat:

Asi dori sa stiu unde se poate depune plangere impotriva unui vecin care detine albine.Probabil stiti si voi majoritatea prin ce chin trec.Nu poti sta in curte,nu poti pune rufe pe uscat afara, nu poti lasa usa deschisa etc. Exista vreo lege care sa-l oblige sa le mute? Nu cred ca sunt singura din sat care ar dori asta.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate te ajuta asta:
Legea apiculturii nr. 383/2013 a fost modificată in 2015 cu o prevedere care aduce o restricție în amplasarea stupilor.
Conform noilor prevederi intrate în vigoare la 22 noiembrie 2015, și publicate în Monitoul Oficial la câteva zile dupa, referitor la amplasarea stupilor, legea apiculturii prevede că:
"Amplasarea familiilor de albine pe terenurile deţinute de apicultori, cu orice titlu, se face la o distanţă de cel puţin 10 m faţă de drumurile publice sau hotarele proprietăţilor din domeniul public aflate în intravilan ori în extravilan şi la o distanţă de cel puţin 5 m faţă de hotarele proprietăţilor din domeniul privat aflate în intravilan ori în extravilan".
Daca amplasarea este sub 5 metri trebuie sa faca apicultorul un gard de despartire de cel putin 2 metri prin care albinele sa nu poata trece.

| Miclea_Ecaterina_1998 explică (pentru Salontanul):

Speram sa se fi marit macar distanta de ultima oara cand verificasem. Avand in vedere ca albinele zboara kilometrii intregi e mult prea mica distanta de 10 metri.Macar de era peste 50 de metri

| Salontanul a răspuns (pentru Miclea_Ecaterina_1998):

Nici macar nu este de 10 metri. 10 metri este fata de domeniul public. Fata de proprietatile private este de 5 metri cum ti-am spus anterior.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai de ce sa depui plangere daca vecinul a respectat distantele prevazute de legea apiculturii, nr.383/2013, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 13.(1) Amplasarea familiilor de albine pe terenurile deţinute de apicultori, cu orice titlu, se face la o distanţă de cel puţin 10 m faţă de drumurile publice sau hotarele proprietăţilor din domeniul public aflate în intravilan ori în extravilan şi la o distanţă de cel puţin 5 m faţă de hotarele proprietăţilor din domeniul privat aflate în intravilan ori în extravilan.
  (2) Dacă distanţa faţă de obiectivele prevăzute la alin. (1) este mai mică de 5 m, familiile de albine trebuie să fie despărţite de acestea printr-un gard, zid, plasă ori alt obstacol prin care albinele să nu poată pătrunde în zbor, cu o înălţime minimă de 2 m, măsurată de la nivelul solului, şi care să continue pe aceeaşi linie încă 2 m dincolo de stupii amplasaţi la extremităţile stupinei."

| alessia5158 a răspuns:

Plangerea se depune la primarie (catre primar). Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor pentru nerespectarea prevederilor art. 13 alin. (1) și (2) din Legea nr. 383/2013 se face de catre persoane imputernicite de primar.Amenda este de la 100 lei la 150 lei.