| RaduVic a întrebat:

Am 17 și am un job de vara la McDonald's.
Contractul se încheie peste doua zile și a fost pe durata de 2 luni.
In acest timp am avut o absenta nemotivata și doua absente motivate (i-am anunțat la telefon ca nu pot ajunge deși s-au supărat grav) fără sa aduc vreo scutire sau aviz ca am lipsit.
Cat de mult îmi va afecta asta viata? Pot fi privit cu ochi rai pe viitor când ma mai angajez după ce îmi termin studiile?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De fapt ai avut 3 absente nemotivate. Dar, daca nu ti-au desfacut disciplinar contractul individual de munca, n-au de ce sa te afecteze pe viitor, mai ales la un alt loc de munca.

| Ssssmokin a răspuns:

Nu, or sa te uite big grin. Nu are cu ce sa te afecteze, daca s-au suparat asta e, problema lor. Poate o sa iti traga din salariu. Citeste pe contractul de munca cred ca apare ce penalitati se baga, insa ma indoiesc ca o sa iti traga ceva.