| MaraMaryMariolla a întrebat:

Bună, am si eu o întrebare. Urmează să nasc. Tatăl copilului ar fi dispus să plătească pensie alimentară, dar nu vrea să fie trecut în certificatul de naștere. Se poate?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate daca nu esti casatorita cu el si daca nu-l declari ca tata. dar este foarte riscant, poate refuza apoi sa plateasca si va trebui sa-l dai in judecata pentru stabilirea paternitatii.
Nu este nevoie sa fie pe numele lui de familie, daca nu esti casatorita cu el.

| minrest a răspuns:

Plateste pensie alimentara numai daca este tatal copilului oficial, legal, trecut si in certificat. Doar atunci are obligatia legala de a plati pensie alimentara. El incearca sa te insele cumva ca sa nu ceri recunoasterea copilului. Cu ce il deranjeaza ca figureaza in certificat? Doar nu stie nimeni dare nu ar trebui. Dimpotriva, are explicatie pentru suma mare, lunara pe care o plateste. Nu merge sa faci aranjamente verbale pentru sume mari, platite pe termen foarte lung. Fii desteapta.

| MaraMaryMariolla explică (pentru minrest):

Mulțumesc frumos. Dar știți cumva dacă este obligatoriu să îl trec pe numele lui? Sau pot să îl trec pe numele meu?

| minrest a răspuns (pentru MaraMaryMariolla):

Intrebi ce nume de familie ar putea avea copilul? Poate sa aiba numele tau, desigur, chiar daca recunoaste copilul si figureaza ca tata.

| DanaDaniellllla a răspuns:

Nu se poate. Legea protejează minorul doar daca este recunoscut de către tatăl biologic. Poți avea dreptul să îl dai in judecată pentru recunoașterea paternității. O simplu angajament verbal nu valorează cu nimic mai mult ca o promisiune deșartă.

| MaraMaryMariolla explică (pentru DanaDaniellllla):

Mulțumesc frumos. Dar știți cumva dacă este obligatoriu să îl trec pe numele lui? Sau pot să îl trec pe al meu?

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru MaraMaryMariolla):

Poți să îl treci pe numele tau și să declari că nu are tată ( se trage liniuță la numele tatălui). Dar dacă tatăl dorește paternitatea copilului poate să acționeze în instanță și să se decidă paternitatea. Cel mai bine este să vorbești cu tatăl viitorului tău copil și să găsiți un numitor comun. Un copil are nevoie de ambele figuri paterne pentru o creștere armonioasă ( nu doar financiar, cât și emoțional). Îți urez multă sănătate și curaj.