| sNoRe a întrebat:

am si eu o intrebare. Eu nu sunt la mine in oras si vreau sa dau de permis si o ruda vrea sa ma ia in spatiu pentru a putea da de permis in orasul in care ma aflu, Trebuie neaparat sa schimb si buletinul sau ce trebuie sa fac? dau funda big grin

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca iti schimbi domiciliul este obligatoriu sa-ti preschimbi CI.
In schimb poti doar sa-ti stabilesti rezidenta acolo, respectiv sa-ti faci flotant si atunci poti sustine examinarea pentru permis acolo fara sa-ti preschimbi CI.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este nevoie să-ţi schimbi domiciliul şi, respectiv, C.I!
Poţi să-ţi faci o viză de reşedinţă/flotant!

Vezi actele necesare la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/inscriere_CI_resedinta.html

Observaţie : Persoana care te ia în spaţiu TREBUIE să fie prezentă ( cu tine ) la ghişeu pentru a semna ( şi confirma ) Declaraţia de luare în spaţiu!

Toate cele bune.

| sNoRe explică (pentru bursuc001):

Multumesc frumos happy

| bursuc001 a răspuns (pentru sNoRe):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă.

| sNoRe explică:

Asa mai merge doar cu viza de flotant fara schimbarea CI