| ellyd a întrebat:

Ce categorii ale autoritatilor in afara de senatori si deputati(imunitate parlamentara) mai sunt protejate? Dau funda! Mersi!

Răspuns Câştigător
| tomthecat a răspuns:

Preşedintele României, miniştrii (mai ales după incidentul recent în care domnul ministru Barbu a fost agresat), unii judecători, unii procurori.

În diverse cazuri, se protejează atât persoana, cât şi identitatea persoanei (mă refer la unii membrii ai unor complete de judecată).

1 răspuns:
| vangaelis a răspuns:

Imunitatea parlamentara se refera strict la cei din Palatul Parlamentului (senatori, deputati).
De vrei sa zici de presedinte, are imunitate juridica prezidentiala.
Presedintele nu se afla in Parlament ci in Palatul Cotroceni(sediul prezidential).

Cazul ministrului Barbu nu are nici o legatura cu imunitatea juridica. El a fost injurat de multime si atacat. Dar nu a fost cercetat penal si arestat de organele interne.

Exista mai multe categorii de persoane care au imunitate juridica. Printre ele se afla si judecatorii, procurorii, ministri, etc dar toti nu doar unii cum spune TomistheCat.