| doareustreet a întrebat:

Buna TPU dupa absolvirea claselor generale I-VIII ce studii ce medii iti trebuie pentru a deveni subofiter de politie si ce salariu ia si cat dureaza facultatea? va rog toate detaliile mai am putin pana termin liceul si vreau sa ma indrept spre asa ceva

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să urmezi cursurile liceale, să ai Diplomă de BAC şi apoi te poţi înscrie la Academia de Poliţie ( dacă vrei să fi ofiţer ) sau la Şcoala de Agenţi de Poliţie ( şcoală postliceală, dacă vrei să fi subofiţer )!

SINGURA Academie ( facultate ) de Poliţie este la Bucureşti - vezi linkul :
http://www.academiadepolitie.ro/

Mai sunt 2 Şcoli de agenţi de Poliţie :
* La Câmpina - http://www.scoalapolitie.ro/

* la Cluj - http://www.scoalapolcj.ro/

Toate cele bune.

| mixxjim a răspuns:

Ca sa fii subofiter nu se face facultate, sunt niste forme de invatamant cu o durata mai mica decat o facultate (cam 2 ani). Se da examen de admitere, cu proba psihologica si sportiva eliminatorie si apoi probe scrise. Sunt vreo 5-6, asa ca da o cautare pe google dupa "scoala de subofiteri de politie" si te uiti in functie de zona in care locuiesti sau de arma care te intereseaza le site-ul respectiv, fiecare are informatii afisate cu probe de examen, numar de locuri etc. Succes!

| MotanAndrei a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai o diploma de bac. Dupa ce ai diploma de bac, in clasele IX-XII trebuie sa ai media minima 8 nu mai mica de 8. In al doilea rand, dupa ce indeplinesti cele 2 conditii de mai sus. Te duci la o academie de politie, mi se pare ca faci 3 ani de academie. Dupa academie, daca vrei sa ai un grad mai inalt gen: OFITER, COMANDAND etc.Trebuie sa faci facultatea in cadrul Academiei, dupa cursurii de licenta, apoi master. Daca ai absolvit la final toate aceste proceduri esti Comandant. Daca vrei sa fi doar un subofiter iti trebuie doar licenta. Iar un subofiter castiga nu mai mult, nu mai putin decat 2000 lei. Iar un Comandant poate ajunge la 10.000 lei pe luna.