| anonim_4396 a întrebat:

In data 19 martie sunt chemat la judecatorie pentru recunoastere a vinovatiei pentru niste fapte ce le am comis in 2016, am vandut iarba si aveam 16 ani, as vrea sa stiu cine o sa fie in sala unde sa fiu judecat, cam cate persoane aproximativ si cine? Dau funda!:*

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inteleg ca ai incheiat un acord de recunoastere a vinovatiei cu procurorul si acesta trebuie sa fie admis de un judecator.
Conform Codului de procedura penala, citez:
"ART. 484.Procedura în faţa instanţei
  (1) Dacă acordului de recunoaştere a vinovăţiei îi lipseşte vreuna dintre menţiunile prevăzute la art. 482 sau dacă nu au fost respectate condiţiile prevăzute la art. 483, instanţa dispune acoperirea omisiunilor în cel mult 5 zile şi sesizează în acest sens conducătorul parchetului care a emis acordul.
  (2) La termenul fixat se citează inculpatul, celelalte părţi şi persoana vătămată. Instanţa se pronunţă asupra acordului de recunoaştere a vinovăţiei prin sentinţă, în şedinţă publică, după ascultarea procurorului, a inculpatului şi avocatului acestuia, precum şi, dacă sunt prezente, a celorlalte părţi şi a persoanei vătămate."
Cate persoane o sa fie in sala depinde de capacitatea salii de judecata si de procesele pe rol, avand in vedere ca sedinta de judecata este publica. In orice caz o sa fie prezente unele sau toate dintre persoanele enumerate in prevederile citate.

| Stropdeploaie a răspuns (pentru Ioandelasal):

Salut.Am o curiozite. Deci cum este cazul de mai sus! Deci daca Respectivul era minor. in urma cu 3 ani.Iar acum este major. poate face inchisoare? ma refer in general!

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Deci o sa fie: eu, avocatul, judecatorul, procurorul si mai cine?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Nu va face inchisoare, fiindca a fost minor la data comiterii infractiunii, dar se poate lua o masura educativa privativa de libertate, respectiv internarea într-un centru educativ sau internarea într-un centru de detenţie.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Nu i sa fac inchisoare, mi-a impus 3 cerinte: 5 luni nu am voie sa parasesc tara
Ma obliga sa fac un curs pe banii statului in ce someniu vreau
Si nu am voie sa intru in locuri publice gen baruri

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare ca nu ai citit atent prevederile citate, acolo scrie cine ar trebui sa fie prezent, in cazul tau: tu, avocatul tau, judecatorul, procurorul, grefierul de sedinta si public.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am spus ca o sa faci neaparat inchisoare, am raspuns strict la intrebarea ta. S-a luat impotriva ta o masura educativa neprivativa de libertate.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In locul tau mi-as face griji ca sunt major.

| Stropdeploaie a răspuns:

Banuiesc ca acum esti major?

| anonim_4396 explică (pentru Stropdeploaie):

Da am 19 ani

| Stropdeploaie a răspuns (pentru anonim_4396):

Întrebarea mea era adresată pentru ioandelasal!

| Stropdeploaie a răspuns (pentru anonim_4396):

Multi înainte. scuza mă ...nu citisem bine.