| vreausaamtotulsaunimic a întrebat:

Am o problema destul de ciudata si as dori sa ma ajutati daca puteti. Eu m- am mutat de vreo luna intr- un bloc si stau cu chirie intr-o garsoniera. Am 20 de ani si locuiesc singura. Problema este ca aseara pe la ora 23 au venit 3 tipi la usa mea si au batut timp de vreo 10 minute. Eu m- am uitat pe vizor si erau foarte dubiosi mai creoli unul dintre ei avea un hanorac negru si avea o gluga neagra pe cap si comentau intre ei tot felul de chestii.Nu le-am raspuns m-am facut ca nu ii aud sau nu sunt acasa. Pana la urma au plecat dar sunt foarte speriata. Mentionez ca nu cunosc pe nimeni din bloc, nu am nicio treaba cu nimeni si nici- un prieten/prietena sau cunostiinta de-a mea nu stie unde stau deci in mod logic nu avea cine sa ma caute mai ales la ora aia. Problema este ca blocul nu are interfon cica are paznic dar nu sta deloc unde trebuie si sunt si aproape de zona Ferentari. Acum o saptamana umbla un om tot asa ciudat pe holul blocului pe la 6 seara si batea la toate usile dar nu i-a deschis nimeni si eu la fel nici nu i-am raspuns nici nu i-am deschis. Atunci nu m-am speriat cine stie ce am zis ca o fi vreun hot sau tepar ca mai umbla tot felul de nebuni prin blocuri dar acum situatia e nasoala pentru ca acesti tipi au venit pe scari direct la usa mea si au batut, nu au mai batut la alte usi si au venit si la o ora destul de tarzie si au batut atat de mult de credeam ca nu mai pleaca sau ca sparg usa. Ma gandesc ca poate ii cautau pe fostii locatari dar mi-e frica ca nu cumva sa fie niste tipi din zona care m-au urmarit si li s-a pus pata pe mine si vor sa imi faca ceva rau. Eu sunt ingrozita nici nu mai pot dormi noaptea daca mai vin nici nu stiu cum sa reactionez. Sa ma comport ca acum sau sa ii intreb ce vor si sa le raspund cu tupeu daca sunt nesimtiti? Ma gandeam sa merg sa vorbesc cu administratorul blocului poate a mai primit alte reclamatii si stie despre ce e vorba. Dar oare are sens sa fac asta? Voi v-ati confruntat cu astfel de situatii? Cum ati reactionat? Ce credeti ca ar trebui sa fac in aceasta situatie?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu deschide usa din niciun motiv! In cazul in care aceiasi indivizi repeta "figura", suna la 112, expune situatia si cere ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu te sfătuiesc să nu reacționezi. Cum adică să îi întrebi ce vor? Până îi întrebi, au și intrat (asta în cazul în care nu ai un lanț de siguranță pe ușă care n-aș zice că te protekează de prea multe...). Nu cred că ai fi destul de puternică să poți închide repede ușa și să o poți încuia înainte ca ei să intre în garsonieră. Nici eu nu deschid ușa nimănui, poate fi și președintele sau mama, dacă mai înainte nu m-a sunat că vine, eu nu-i deschid. Eu am norocul că am interfon, dar vecinii lasă pe oricine să intre deci cam tot acolo sunt ca și tine. Am avut parte de surprize ca tine, și nu odată, chiar ieri a fost un caz mai rău. M-am mutat abia de șapte luni. Chiar și vecinii vin... Îți sfătuiesc să te duci la administratorul blocului. Datoria lui ar trebui să fie să facă ceva în privința asta. Iar datoria ta e să-l anunți. Și dacă ți-e frică să nu-ți spargă ușa, mai bine ți-o schimbi cu una care are mai multe zăvoare sus, jos și lateral (nu știu exact dacă se numește zăvor, o bară mai groasă practic care intră în tocul ușii în momentul încuierii și nu lasă să se poată deschide). Sau o ușă cu două găuri de cheie. Îți poți alege și o ușă din material mai rezistent.

| vreausaamtotulsaunimic explică (pentru anonim_4396):

Nu ziceam sa le deschid usa ma refeream sa vorbesc cu ei din spatele usii dar stiu ca si asa e aiurea... De schimbat usa nu pot ca nu e casa mea personala stau cu chirie nu pot face modificari atat de importante plus ca schimbatul usii presupune niste costuri semnificative, zapaceala, nebunie dar oricum varianta cu usa pica...

| anonim_4396 a răspuns (pentru vreausaamtotulsaunimic):

A, scuze, nu știam că la tine se aude prin ușă big grin La mine nu.