| vreausaamtotulsaunimic a întrebat:

Salut tuturor! Am 20 de ani si m-am mutat de vreo luna intr- un bloc unde stau singura cu chirie intr-o garsoniera. Problema e ca acum trei zile pe la ora 23 au venit 3 tipi la usa mea si au batut timp de vreo 10 minute. Eu m- am uitat pe vizor si erau foarte dubiosi iar unul dintre ei purta un hanorac negru si avea o gluga neagra pe cap si comentau intre ei asa ca nu le-am raspuns, m-am facut ca nu ii aud sau ca nu sunt acasa si pana la urma au plecat. Mentionez ca nu cunosc pe nimeni din bloc si nici- un prieten/prietena sau cunostiinta de-a mea nu stie unde locuiesc deci nu avea cine sa ma caute.
Blocul nu are interfon are doar un paznic care nu sta deloc unde trebuie si stau si aproape de zona Ferentari. Acum o saptamana umbla un om tot asa ciudat pe holul blocului pe la 6 seara si batea la toate usile dar nu i-a deschis nimeni si eu la fel nici nu i-am raspuns nici nu i-am deschis. Atunci nu m-am speriat cine stie ce am zis ca o fi vreun hot sau tepar ca mai umbla tot felul de nebuni prin blocuri dar acum situatia e nasoala pentru ca acesti tipi au venit pe scari direct la usa mea si au batut, nu au mai batut la alte usi, au venit si la o ora destul de tarzie si au batut atat de mult de credeam ca nu mai pleaca sau ca sparg usa. De asemenea, ieri in cursul zilei, pe la pranz cand am iesit din bloc era in fata blocului o gasca de vreo 4 tipi care s-au uitat ciudat la mine si au comentat niste chestii despre mine si mi- au strigat ceva dar nu am inteles foarte bine ce au zis pentru ca eram putin mai departe de ei. Mie mi-e frica sa nu fi pus ochii pe mine un grup de nebuni din zona, sa ma urmareasca ca sa imi faca ceva rau. Nu stiu cum sa reactionez si cel mai frica mi-e sa nu mai vina la usa mea ca asta ma streseaza cel mai tare. Daca ar mai veni sa ma comport la fel sau sa ii intreb ce vor si sa le raspund cu tupeu daca sunt nesimtiti? Ma gandeam sa merg sa vorbesc cu administratorul blocului poate a mai primit alte reclamatii si stie despre ce e vorba. Voi v-ati confruntat cu astfel de situatii? Cum ati reactionat? Ce credeti ca ar trebui sa fac in aceasta situatie?

4 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

E o zona destul de periculoasa, daca ai posibilitatea, muta-te de acolo. Daca nu, incearca sa nu le raspunzi in nici un fel. Mergi si la politie in caz ca e ceva mai mult, si incearca sa te imprietenesti cu cineva din bloc ca sa nu intri singura.

| MarianWLF a răspuns:

Multi tipi batand la usa unei fete seara tarziu, pare sigur de deschis usa? Nu prea cred, cumpara-ti un spray paralizant, un electrosoc, sau o arma ceva de pe airsoft, nu le deschide usa, afla daca s-a mai confruntat cineva din bloc cu ei, poate aflii ceva detalii despre cum sta treaba.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate il cautau pe cel care statea acolo inaintea ta... oricum daca esti aproape de Ferentari sa te tot astepti la persoane dubioase

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Posibil ca acei tipi să îl fi cunoscut pe cel/cea/cei care stăteau înaintea ta acolo și aveau socoteli de încheiat și deci au venit direct la ușa la care credeau că au stat vechii chiriași.
Nu trebuie să răspunzi la nimeni, nu bagi pe nimeni în seamă, nu da atenție la nimeni, vezi-ți de treburile tale și atât.
Anunță administratorul blocului, să fie pus în temă cu aceste incidente.
De altfel, nu ieși după 5 PM din casă. Întotdeauna să ai telefonul lângă tine, pentru a chema ajutoare în caz de ceva.
Sună la poliție când te simți în ''pericol''
Nu te panica în astfel de momente.
Întreabă-ți vecinii, de obicei pe femeile mai în vârstă, sigur te vor pune la curent cu tot ce mișcă sau soluția cea mai simplă dacă lucrurile evoluează și devin grave, mută-te în altă parte, nu se merită să îți pui siguranța în pericol pentru acea garsonieră/zonă(asta în caz că ai ales-o pentru comoditate/buget).