| vreausaamtotulsaunimic a întrebat:

M-am mutat de vreo luna intr- un bloc si stau cu chirie. Am 20 de ani si locuiesc singura. Problema e ca acum doua seri pe la ora 23 au venit 3 tipi la usa mea si au batut timp de vreo 10 minute. Eu m- am uitat pe vizor si erau foarte dubiosi iar unul dintre ei avea un hanorac negru si avea o gluga neagra pe cap si comentau intre ei asa ca nu le-am raspuns, m-am facut ca nu ii aud sau ca nu sunt acasa. Pana la urma au plecat dar sunt foarte speriata. Mentionez ca nu cunosc pe nimeni din bloc si nici- un prieten/prietena sau cunostiinta de-a mea nu stie unde locuiesc deci nu avea cine sa ma caute. Problema este ca blocul nu are interfon are doar un paznic care nu sta deloc unde trebuie si stau si aproape de zona Ferentari. Acum o saptamana umbla un om tot asa ciudat pe holul blocului pe la 6 seara si batea la toate usile dar nu i-a deschis nimeni si eu la fel nici nu i-am raspuns nici nu i-am deschis. Atunci nu m-am speriat cine stie ce am zis ca o fi vreun hot sau tepar ca mai umbla tot felul de nebuni prin blocuri dar acum situatia e nasoala pentru ca acesti tipi au venit pe scari direct la usa mea si au batut, nu au mai batut la alte usi, au venit si la o ora destul de tarzie si au batut atat de mult de credeam ca nu mai pleaca sau ca sparg usa. Ma gandesc ca poate ii cautau pe fostii locatari dar mi-e frica ca nu cumva sa fie niste tipi din zona care m-au urmarit si li s-a pus pata pe mine si vor sa imi faca ceva rau. Eu sunt ingrozita nici nu mai pot dormi noaptea daca mai vin nici nu stiu cum sa reactionez. Sa ma comport la fel sau sa ii intreb ce vor si sa le raspund cu tupeu daca sunt nesimtiti? Ma gandeam sa merg sa vorbesc cu administratorul blocului poate a mai primit alte reclamatii si stie despre ce e vorba. Voi v-ati confruntat cu astfel de situatii? Cum ati reactionat? Ce credeti ca ar trebui sa fac in aceasta situatie?

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cel mai bine te muti in alta parte cu interfon si departe de handicapati. Sau la parinti daca e zona buna sau cum o fi e alta viata. Asa e stai intr-un cartier conflictiv dimineata la 7 daca iesi nu ai probleme pentru ca nebunii se culca la ore tarzii si nu ies devreme afara

| Sellak a răspuns:

Nu prea stiu ce sfat sa-ti dau, ai putea sa vorbesti cu administratorul blocului si sa-i spui despre incident, dar totusi recomandarea mea e sa-ti iei un spray paralizant. pentru o fata e cea mai buna arma de autoaparare, sa ai o masura de precautie, in caz ca dai de vreun ratat din asta prin scara blocului sau mai stiu eu ce, i-ai dat un jet in ochi si iti garantez ca nu mai vine dupa tine laughing.