| andreicos a întrebat:

Aș dori să știu dacă pot vota în alegerile locale de pe 5 iunie, din afara țării, și dacă da, unde aș putea găsi mai multe informații.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, la alegerile locale nu poti vota decat in localitatea unde ai resedinta

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Se numesc alegeri LOCALE, nu?
Cum iti imaginezi ca s-ar putea organiza asa ceva la o ambasada unde ar putea veni alegatori cu domiciliu in toata Romania?
De ce nu incerci sa gandesti putin inainte de a pune asemenea intrebare?

| andreicos explică (pentru ardnaxur1961):

S-ar putea găsi soluții, îmi pare rău că v-am deranjat inteligența superioară cu întrebarea mea happy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu, deoarece nu alegem primari in Franta ( de exemplu).

| darrio2007 a răspuns:

Nu poti vota de afara la aceste alegeri.