| Carina2222 a întrebat:

am 15 ani si prietenul meu are 20 de ani si as vrea sa ma mut cu el deoarece parintii mei nu sunt de acord cu el pentru ca este tigan si ma tin inchisa in casa si m-au si amenintat ca ma bat daca nu fac ce zic ei. As putea sa ma mut la el si sa nu aiba probleme cu politia daca o fac de buna voie?

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai innebunit la cap sa te duci cu un tigan, iti recomand sa dai foc la buletinu tau si sa iti pui zdrente de tiganca

| Liviu a răspuns:

Va tampit puta pe toate pustoaicele? stai relaxata acasa, eu in locul tatalui tau iti puneam picioru pe gat.Tea crescut te-a facut mare, a facut sacrifici, poate nu a mancat, sa mananci tu.Iar tu acu fix la tigani te duci? Pe semne parinti tai te amenintau de mica " Te dau la tigani" si acu ai hotarat sa te dai tu singura.Stai cuminte, te vad cu un plod peste 5 ani, si se chinuie ai tai cu plodu ca tu sigur vei umbla dupa altul. Potolestete.

| Violleta2022 a răspuns:

La 15 ani esti inca foarte mica si este ilegal sa te muti cu iubitul!
Daca parintii tai depun plangere la Politie, prietenul tau intra direct in puscarie, pe 3-10 ani.
Nu glumesc, nimeni nu se joaca cu copilasii mici la 15 ani. El poate fii conderat violator ori pedofil... si primeste 10 ani de inchisoare imediat.
Tu daca refuzi sa vii acasa, poti fii inschisa intr-o casa de copii (orfelinat) pana la implinirea varstei de 18 ani, cand vei fii eliberata.

Legile sunt aici:
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-197-cpen
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen

| Freya1 a răspuns:

Daca aveai 15 ani si el era un om ok era una, dar si tigan pe bune...
Stiu parintii tai de ce nu te lasa cu el si mai bine nu ai mai face nazuri, sau sa iti vina idei sa fugi de acasa ca in cateva zile ajungi la puf in Germania. Daca eram om intreg la minte si cu capul pe umeri incercau ai tai sa il cunoasca, sau mergea el frumos la ai tai acasa sa le explice.
Lasa fluturasi si tinei acolo pana gasesti unu de hazna...

| LPCTSTR a răspuns:

"Tristuț, ce să zic..."
Cu-n țigan?
Uhh, ești, fără supărare, proastă sau ce?
Are villă în chirie si vrea să te țină-nchisă-n spatele cocioabei în care ține restul sclavelor ce i-au căzut prin mâini.
Nu uita că scârboșii ăștia-s renumiți pentru "fück&run" (adică te lasă gravidă și proastă cu puradeii-n cocioaba "moștenită").
Nu prea dramatizez prin ce spun însă spun eu că cu un țigan, absolut totul este posibil.
Lasă talentele cu mutatul și fii fată cuminte (căci "cu minte" văd că nu prea ești).

| CodrutElian1990 a răspuns:

Vezi ca si casatoria intre 16-18 ani se face cu acordul parintilor si autoritatii protectiei copilului.

| siriusblack98 a răspuns:

Sper din suflet sa te lase tiganul gravida iar el sa ajunga la puscarie. Poate asa iti bagi mintile in cap, pustoaico! Ce dracu e in neregula cu voi?!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru siriusblack98):

Nu ajunge la puscarie daca ramane gravida, doar daca sexul este facut in anumite conditii. Citeste codul penal art.198-200.

| siriusblack98 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Sa mori tu ca nu face pușcărie pentru sex cu minori?! Ea nu are vârsta legala pentru a-și da consimțământul, adică 16.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru siriusblack98):

Vezi ca s-a modificat varsta la 15 ani, nu 16 ani referitor la relatii sexuale cu un minor. Citeste articolele din Codul penal indicate mai sus. Doar daca se incadreaza in conditionalitatile impuse in aceste articole.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Flacaul risca cel putin 5 ani de detentie; te poti freaca cu el si fara sa stati impreuna, asa c a stai la casa ta.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca vrei sa devii sclava unui tigan imputit, n-ai decat. De buna voie nu te poti muta fiindca esti minora.

Răspuns utilizator avertizat
| FruttiFresh300 a răspuns:

Pana la 16 ani ești legată de ai tai. Și după 16 ești, dar mai ai și tu un cuvânt de spus pe acolo. Stai acasă că îl bagi la pușcărie pe iubi.

| Anabela777 a răspuns:

Ba va avea pentru ca esti minora si in custodia parintilor tai.

| smihai23 a răspuns:

Nu, nu poti.

| Adriana5 a răspuns:

Ești minoră înteleg că porti sentimente față de el dar până nu implinesti 18 ani parintii tăi au prioritate aspura ta. Încearcă sa vorbesti cu ei să le explici, nu fugi de acasă, evident că politia poate să il aresteze, părintii vorbesc in locul tău în fata legii. Eu iti doresc succes.

| Anonimulllllllll a răspuns:

Doamne,ai grija ce faci! Stai acasa! Ai 15 ani! Inca mai ai scoala de facut! El are 20 de ani, e vreun pervers ceva, probabil ca te-a fraierit.Macar asteapta sa fii majora, asa ceva nu este normal! Doar te sfatuiesc, nu vreau sa te superi sau ceva.Cu siguranta daca te-ai muta cu el in prima saptamana nu ai mai fi virgina, in caz ca nu ti-ai dat seama inca.Este mult prea devreme! Iar tu esti prea mica! Stai acasa.Ma gandesc ca surorile mele de 16 si 17 ani se duc si muncesc de pe acum si fac bani pentru familie, invata, isi vad de viata, iar tu la doar 15 ani vrei sa te muti.Si mai ales cu un tigan.Nasol tare! Gandeste-te ce faci cand incepe scoala.Ai nevoie de parintii tai.Nu poti lasa totul balta.Gandeste-te si ce vorbe vor aparea la adresa ta.Iar el smecher va zice "am luat-o pe asta de 15 ani aici, diseara o rezolv". Crede-ma, asa e.Nu stiu despre voi, daca ai incredere sau de cat timp va cunoasteti pentru ca nu ai specificat dar cu siguranta ti-a capatat increderea si apoi te fraiereste.Stiu,stiu,ai sa spui "toata lumea zice asta, dar nu-i adevarat...eu il iubesc"..etc.Asculta-ma si stai cuminte!