| timotaca a întrebat:

Buna ziua am si eu o intrebare pe penal o sentinta data de catretribunalul alba definitiva si executorie se mai poate ataca? cazul pe scurt ar fi cam urmatorul: pe prietenul meu la dat in judecata vecina pe fond lovire si alte violente, cand s-a dat sentinta la judecatoria blaj nici el nici partea vatamata nu au avut aparator sau impartit toate cheluielie ea nu a fost de acord si a facut recurs la tribunalul alba noi nu am facut deoarece nu am avut atunci bani si ea si-a luat un avocat si a inchis recursul din prima infatisare, eu cu mama suntem martori la proces dar nu am fost chemate, ea si-a scs certificat medico legal pe un picior la care era loviat de mult timp desi ea scrie in declaratie ca a fost lovita in spate si martorul ei scrie altceva nu coincid deloc declaratiile si totusi a castigat ea acum ca lucrz as vrea sa se faca dreptate in acest caz dar nu mai stiu daca este vreo cale de atac.si daca prietenul meu se angajeaza ii va trage direct banii din salariu atat cei 1000 de ron datorati statului din cheltuieli judiciare cat si cei 2000 ron datorati ei? fara ca sa fie intrebat sau sa i se ceara executarea silita si pe urma el sa faca un recurs sau un apel? as dori daca puteti sa ma lamuriti.o seara placuta

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mai exista doua cai extraordinare de atac, respectiv contestatia in anulare si revizuirea, dar numai pentru anumite motive. Citeste art.386 si urmatoarele din Codul de procedura penala si te lamuresti.
In cadrul executarii silite nu este intrebat debitorul, hotararea judecatoreasca se pune in aplicare fara acordul acestuia.

| redrooose a răspuns:

Exista un anumit termen in care poti depune apel/recurs, adica 15 zile. Daca au trecut cele 15 zile, din cate stiu eu, nu se mai poate face nimic. Mai documenteaza-te si tu, dar cred ca asa este. happy