Întrebare recomandată | Gege_Georgiana_1995 a întrebat:

am si eu o problema m-am dus in magazinul Bucur Obor, iar o domnisoara draguta m-a abordat promitandu-mi "marea cu sarea"ca m-a ales pentru poze care vor fi necesare promovarii diferitelor firme, iar prima taxa cea de inscriere fiind 80 de lei suma aceasta reprezentand garantia ca voi veni returnabila plus ca mi da 220 lei ei. Dupa care m-a trimis la asa zisa "directoare" care promova firma, si mi prezenta contracul de 1 an, 2 ani sau 3 anihappy plata acesteia putea fi platita chiar si n rate.O mare excrocarie, situl nu este disponibil happyam ajuns acasa si am gasit pe internet cazuri asemanatoare tot de la firma 4ucast, unde sunt racolati chiar si copii cu parinti.se poate face cv in privinta aceasta?

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci o plangere la politie, e singurul lucru pe care il poti face.

| doctorandus a răspuns:

Fa o plangere la Politie, o faci sa nu mai fie escrocati si altii. In rest nu te mai astepta sa vezi banii inapoi.

| AnnaaaMaria a răspuns:

Cel mai bine ar fi să faci o plângere la poliție ca să-și primească pedeapsa... sunt persoane care le pot pica în plasă, cine știe ce au în cap dereglații ăștia

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Da, ignora-i. Oborul e plin de tzepari, si tehnicile sunt deosebit de variate.

| marin81 a răspuns:

Daca ai dat banii respectivilor, poti sa iti iei adio de la bani/ Mergi la politie, probabil ca mai sunt plangeri de genul/ Chestia asta functioneaza de cativa ani/ Nu inteleg cu mai functioneaza astfel de inselatorii

| MozZatY a răspuns:

Mergi la politie si ii duci la adresa in cauza...si eu am fost abordat de asa ceva...am fost la ei, dar cand mi-au cerut bani, mi-am vazut de treaba mea

| bbu2eugen a răspuns:

Stiu la ce te referi asa am patit o si eu cu aceea domnisoara tot de acolo.

| Sardinaaa a răspuns:

E vrajeala, si pe mine, tot in bucur, acum o luna mi s-a intamplat exact la fel ca tie, si imi spunea ca doar in acea zi este valabila oferta, minciuni, am fost acum doua zile si erau ttoate acolo sa mai pacaleasca lume, fa o plangere la politie!

| Sardinaaa a răspuns:

Voiam sa zic si mie, scuza-mi exprimarea.

| Artegor a răspuns:

Plangere penala, iar pe viitor evita sa discuti cu necunoscutii care te abordeaza prin Bucuresti (mai ales prin zone gen Obor)

| MIG97 a răspuns:

Cel mai bine in astfel de cazuri, cand cineva te abordeaza cu un astfel de subiec, e sa il refuzi, pentru ca majoritatea sunt escrocheri.

| Gege_Georgiana_1995 explică:

Nu cred ca poate sa le faca cv politia, atat tp cat am semnat si un "contract" si sus scria chestionar de prezentare, nici nu am stiut k jos era contrathappy pentru ca a tinut mana

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Gege_Georgiana_1995):

Eee nasol ca te-ai bagat! Am patit si eu acum cateva luni dar nu am stat la discutii.Tragea unu de mine cu acelasi text obosit.I-am zis,, bai nene daca nu-i film porno nu ma bag'' Figura lui a fost priceless!

| cornel96 a răspuns:

Cred ca da, ia legatura cu un cunoscator in domeniu sau citeste prin lege

| Cezar995 a răspuns:

Cel mai bine nu te baga in discuti cu astfel de persoane dubioase, daca firma nu este inregistrata inseamna ca este una fantoma pe care o poti raporta la politie.