Întrebare recomandată | rapa a întrebat:

azi la cineva i s-a furat ceva si da vina pe mine ( nu sunt de vina ), am decis ca luni dimineata sa mergem la o sectie de politie credeti ca ma pot ajuta cei de acolo sa imi dovedesc nevinovatia? sau cum ar trebui sa procedez?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In dreptul penal exista prezumtia de nevinovatie. Nu tu trebuie sa-ti dovedesti nevinovatia ci cel care te invinovateste si organul penal trebuie sa dovedeasca ca esti vinovat, cu probe si nu pe vorbele pagubitului.
Daca va face plangere penala impotriva ta vei fi chemat sa-ti spui pozitia si atunci te vei duce si vei spune ca nu esti vinovat. De altfel sa stii ca un fapt negativ nu poate fi dovedit, n-ai cum sa dovedesti ca nu esti vinovat decat prin asa numitul alibi, respectiv in cazul tau ca in momentul si locul cand i s-a furat obiectul tu te aflai la mare distanta de locul respectiv.
In concluzie asteapta sa fii invinovatit si sa fii chemat la politie. Daca esti minor vei merge cu un parinte.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce sa faceti la sectia de politie?
Sunt putin intrigat, nu prea am auzit ca pagubitul si prezumtivul faptas sa mearga impreuna la politie.

| rapa explică (pentru Ioandelasal):

Vreau sa mi dovedesc nevinovatiawinking

| rapa explică (pentru Ioandelasal):

Oricum am discutat cu colegi si ma sustinwinking pentru ca nu sunt vinovat si o sa se rezolve, numai bine mersi de raspuns

| Ioandelasal a răspuns (pentru rapa):

In dreptul penal exista prezumtia de nevinovatie. Nu tu trebuie sa-ti dovedesti nevinovatia ci cel care te invinovateste si organul penal trebuie sa dovedeasca ca esti vinovat, cu probe si nu pe vorbele pagubitului.
Daca va face plangere penala impotriva ta vei fi chemat sa-ti spui pozitia si atunci te vei duce si vei spune ca nu esti vinovat. De altfel sa stii ca un fapt negativ nu poate fi dovedit, n-ai cum sa dovedesti ca nu esti vinovat decat prin asa numitul alibi, respectiv in cazul tau ca in momentul si locul cand i s-a furat obiectul tu te aflai la mare distanta de locul respectiv.
In concluzie asteapta sa fii invinovatit si sa fii chemat la politie. Daca esti minor vei merge cu un parinte.

| IMC90 a răspuns:

Si mie azi mi-au disparut 500 RON si nu fac ancheta pentru asta. El poate sa depuna plangere la politie, se va derula o ancheta si daca nu are probe care sa te incrimineze aia e...

| unknownn a răspuns:

Cum adica sa iti dovedesti tu nevinovatia? In primul rand, pagubitul trebuie sa-ti demonstreze vinovatia!

| alecx4music a răspuns:

Ca sa poti dovedi, trebuie sa afli toate detaliile in legatura cu obiectul respectiv (momentul in care a disparut, locul unde a fost furat, etc) detaliile astea pot sa dovedeasca ca nu tu ai furat obiectul respectiv. Daca esti la scoala sau la liceu, de obicei colegii da vina pe cineva doar ca sa aiba pe cine acuza, sau pentru a ascunde adevaratul hot pentru ca le este frica sa spuna adevarul, sau pur si simplu nu vor sa il spuna. Nu cred ca rezolvi ceva la politie. Oricum, daca proprietarul obiectului face plangere, nu este nevoie sa te duci si tu cu el. Daca te duci pare suspect...
Tu fa cum crezi.
Eu zic sa le spui parintilor, ei stiu mai bine ce sa faca.
Bafta!

| CrazyTeenager a răspuns:

De ce sa mergeti la o sectie de politie? El va face reclamatie pe numele tau, si pe urma vei fi somat, daca mergi si tu, se presupune ca deja recunosti ca esti vinovat si este nevoie sa te aflii intr-o sectie de politie pentru a fi judecat, dar daca nu, stai acasa.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CrazyTeenager):

In caz ca nu stiai, nimeni nu judeca pe nimeni la sectia de politie, judecata se desfasoara la tribunal...

| CrazyTeenager a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eventual acolo s-ar fi ajuns in urma reclamatiilor, de altfel prezenta lui in sectia de politie nu isi are rostul, prin judecat, ma refeream la chestionat.

| johnnny123 a răspuns:

Prezumtia de nevinovatie spune ca orice om este nevinovat pana la proba contrarie.

Deci mai intai reclamantul trebuie sa-ti dovedeasca vinovatia prin dovezi si abia dupa aceea este cazul sa te gandesti la o aparare

Daca este numai o situatie de genul "cuvantul lui contra cuvantului tau" nu ai de ce sa-ti faci griji.

Bafta

| AndreeeexD a răspuns:

Dupa parerea mea m-as duce in functie de cat de valoros e obiectul acela! Nu m-as duce sa primesc o amenda straight face. Cred ca daca te-ai duce acei politisti ar porni o ancheta in legatura cu aceasta. Nu sunt sigura pe mine. Sper ca te-am ajutat!

| AnnonnyMa a răspuns:

Cred ca ai nevoie de dovezi ca nu esti vinovat.

| Ayuu a răspuns:

Si la noi ni s-a furat un telefon azi, dar l-a sfarsitul orelor un alt coleg zice ca stie unde e il ia si il aduce. acum toata clasa crede ca el l-a furat. Asta ar fi al 3 -lea telefon dupa 2 iphone-uri. Eu zic sincer sa nu te duci la poliitie, mai intai sa te duci la dirig/a, iar daca nu te crede sa te duci cu parintii si daca abia atunci nu te crede sa te duci la politie (sa te puna la detectorlaughing ). Orikum politia nu va rezolva mai nimic, la noi a zis sa recunoastem ca nu ni se intampla nimic si au plecat.

| WeLoveToParty a răspuns:

Salut, paii, o sa te intrebe unde ai fost cand s-a furat, unde era cel care te-a acuzat, trebuie sa aduci argumente convingatoare, era un obiect de valoare? Daca mai erai cu cineva cand s-a furat acel obiect, aduo si pe persoana aceea, care sa confirme ca ai fost cu ea in timpul in care avea loc 'jaful'. Spunele politistilor daca tu te intelegeai bine cu aceea persoana, caci daca nu, inca un motiv sa dea vina pe tine. Poate nu ii s-a furat nimic si ti-a facut o inscenare, prin care sa se razbune.Trebuie sa ai probe si sa fii convingator, mult noroc!