| Alexandru_Iulian_1999 a întrebat:

Buna ziua!
Ce as putea face cand o persoana ma ameninta ca ma desfigureaza,baga in spital, omoara?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai probe in sensul celor aratate atunci ii poti face plangere penala pentru amenintare, conform Codului penal, citez:
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Plangerea trebuie facuta in termen de maximum 3 luni de la data amenintarii.

| Alexandru_Iulian_1999 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc!
Am 15 ani iar el are 25 si de-aia ma tem de el

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Depinde, Politia se baga doar daca amenintarea e credibila. De ex. daca te-a amenintat ca l-ai facut prost pe Dragnea, nu cred ca se baga. Daca i-ai furat cocaina, e motiv sa se bage.

| EMKing a răspuns:

Pai, majoritatea care spun lucruri din astea, nu prea sunt in stare de asa ceva, iar eu nu iti cunosc nici adevrsarul ca sa stiu ce-i bate mintea, dar de obicei chestiile astea nu mereu se intampla, dar daca totusi inca te temi, mergi cu mai multi prieteni pe afara, spune-le alor tai, si nu ar strica si o reclamatie la politie ( Asta fiind ca un fel de desert )

| blond1x a răspuns:

Îl bagi tu în spital înainte s-o facă el, știi vorba aia "decât să plangă mama mai bine plânge mamicuța ta", glumeam dar, mna să-i faci reclamație nu prea rezolvi cine știe ce

| Alexandru_Iulian_1999 explică (pentru blond1x):

Am 15 ani iar el 25...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alexandru_Iulian_1999):

Ce cretin de 25 ameninta un pusti de 15? Care e motivul pentru amenintarile astea?