| Gabi0012 a întrebat:

Buna ziua, părinții mei sunt pe cale de divorț iar tata tot o amenința pe mama ca o omoară, o amenința si nu stiu ce sa facem? Ce am putea face?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mama ta poate cere un ordin de protectie, conform L.217/2003, rep. in 2020.
De asemenea poate sa depuna plangere penala pentru amenintare.
Trebuie sa aiba dovezi in sensul celor sustinute (de ex. martori), altfel nu rezolva nimic.

| Violleta2022 a răspuns:

Mama ta sa mearga la Politie sa depuna plangere impotriva lui si totodata sa ceara ordin de protectie!

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Plangere la politie.

| Zuzu1991 a răspuns:

Mergi la politie, depune declaratie de amenintare cu moartea, implicit devii martor si politia are obligatia sa se sesizeze chiar daca mama nu a depus plangere

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Inregistreaza-l. Este cea mai buna dovada la dosarul de divort.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Ce mai așteptați, să bage cuțitul în voi? Mutați-vă și lăsați dementul singur.

| nicunicu3 a răspuns:

Man,astea sunt mentalitatile din Romania de care tot vorbeste de cand am contul asta, tu ce faci cand ai o sotie? O omori ca si tatal tau, ce vezi la parinti aia faci daca nu incepi sa devii independent.Si plecati in alta parte pana se termina cu divortul sa nu o omoare si nu va duce capu sa va duceti la politie daca nu ajuta politia du-te la judecator si cere ordin de restrictie daca se apropie de la 100 de metri inchisoare.Si depune si plangere fara sa stie el.

| Alexnix1 a răspuns:

Nu o să îi faca nimic, stai calm.
Nu te implica.

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru Alexnix1):

De unde știi atât de sigur, ești chiar tac-su?

| Alexnix1 a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Sunt doar vorbe in vant si nu, nu sunt ta-su.
Cand aveam eu 12 ani maica-mea ma batea de ma rupea si imi spunea ca ma omoara in mii de feluri, asa ca hai.