| Adrian_Adi_1984_H84E a întrebat:

Buna ziua, daca m-am angajat si sunt intr-o perioda de proba de 90 de zile, in caz, ca demisionez dupa prima luna trebuie sa respect pravizul sau pot pur si simplu sa plec?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In perioada de proba poti sa demisionezi printr-o simpla notificare scrisa si nu trebuie sa respecti perioada de preaviz, conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.31.
(3)Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia."

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In cele 90zile nu ești obligat să stai în preaviz.