| eugen11269 a întrebat:

Problema mea este urmatoarea. Eu sunt din jud. Gorj. Am facut scoala in Tg-Jiu si am luat proba teoretica. Proba practica (orasu) l-am picat si, sa ma reprogramez dureaza 2, 3 luni... (asa e la noi.). Vreau sa dau probra practica in Craiova (o sa imi fac mutatie) si nu stiu daca se poate. Trebuie sa mai dau sala si acolo, sau pot doar sa dau proba practica?

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai domiciliul sau resedinta in Craiova poti sustine acolo probele de examen, nu conteaza unde ai facut scoala.
De asemenea proba teoretica, odata trecuta, nu mai trebuie sa o sustii, este valabila timp de 1 an de la terminarea scolii de conducere si este valabila chiar daca sustii proba practica in alta localitate sau judet.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sala o ai deja luata, nu ai de ce sa o mai dai. Atata timp cat iti faci mutatie in Craiova, e suficient.
Desi nu ti-as sugera sa faci asta, atata timp cat nu stii orasul foarte bine. Mai bine astepti ceva mai mult timp, dar dai la tine in oras. Oricum, multa bafta, am trecut si eu prin multe emotii cu scoala de soferi si stiu ce inseamna.

| eugen11269 explică (pentru anonim_4396):

Orasul il stiu pentru ca liceul l-am facut in Craiova si am venit la facultate la Tg-Jiu.
Am vorbit cu cativa instructori... unii mi-am zis ca trebuie sa dau din nou sala, iar altii ca nu mai trebuie... de asta sunt intr-o dilema.

| eugen11269 explică (pentru anonim_4396):

Am facut liceul in Craiova, deci orasul il cunosc.
In legatura cu sala... am vorbit cu cativa instructori din Craiova, unii mi-au zis ca trebuie sa mai dau sala, iar altii ca nu. De-asta nu sunt sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,se poate.Practic,scoala o faci unde vrei, examenul il sustii acolo unde ai domiciliul(resedinta).La terminarea cursurilor, iti iei dosarul si mergi cu el la sediul permise acolo unde ai domiciliul(resedinta). Exista legea nr.203/2013.

| eugen11269 explică (pentru anonim_4396):

Si trebuie sa mai dau sala iarasi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru eugen11269):

Nu,nu mai trebuie data sala