| AvrilLivigne a întrebat:

Bună ziua. Se poate valida mandatul de deputat dacă acesta este arestat pentru trafic de informații și luare de mita, în urma împărțirii mandatelor după alegerile parlamentare? I se permite ieșirea din arest pentru validarea mandatului și depunerea jurământului? Care va fi atunci efectul stării lui de arest?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate valida, conform art.7, alin.3 din Regulamentul Camerei Deputatilor, citez:
"Art. 7. - (1) Comisia de validare, în cel mult 4 zile de la constituirea sa, întocmeşte un raport în care vor fi nominalizaţi deputaţii pentru care se propune validarea, invalidarea sau, după caz, amânarea validării mandatelor, cu motivarea pe scurt a propunerilor de invalidare sau de amânare.
(2) Comisia de validare propune validarea mandatelor deputaţilor ale căror dosare sunt complete şi se constată că alegerea respectivilor deputaţi a fost făcută în conformitate cu prevederile legale.
(3) Comisia de validare propune invalidarea alegerii unui deputat în cazul în care constată încălcarea prevederilor legale privind condiţiile de eligibilitate şi în cazul în care există o hotărâre judecătorească de condamnare, rămasă definitivă şi irevocabilă, privind săvârşirea de către respectivul deputat a unor infracţiuni legate de derularea procesului electoral.
(4) Amânarea validării mandatului unui deputat se propune de către Comisia de validare plenului Camerei Deputaţilor, pentru o dată ulterioară, dacă nu s-au putut clarifica, în termenul prevăzut, toate aspectele legate de soluţionarea unor contestaţii şi dacă deputatul în cauză nu a depus toate documentele cerute de legislaţia în vigoare pentru validarea mandatului său. În termen de cel mult 10 zile de la clarificarea problemelor care au justificat amânarea, Comisia de validare va propune validarea sau invalidarea mandatului, după caz. "

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mihalache_Bogdan_Petru_1970 a răspuns:

Va muri in parnaie de gunoi infect. Acolo merita :*