| ___t5FX a întrebat:

Bună ziua! Sunt în prezent în negocieri pentru a lua o casă prin credit ipotecar. Nici o prb până aici. Ideea este ca terenul casei este în concesiune! Concesiunea se întinde pe durata casei. Cat timp casa este pe teren atât e și concesiunea. Curiozitatea mea este dacă cineva a întâmpinat această problemă și cum s-a soluționat? Creditul este la Alphabank! Casa nu are nici o problemă, totul este în proces de demarare … doar aici nu știm exact ce poate fi! Mersi

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa scrie undeva pana cand este concesiunea! Eu am luat apartament prin credit ipotecar si mi-au pus ipoteca pana la plata totala a creditului. Cand am terminat am facut actele cu un notar si m-am dus la Cartea Funciara sa-l scot de sub ipoteca.

| darrio2007 a răspuns:

Trebuie sa mergi la primarie ca sa afli asta.

| sierra1 a răspuns:

E in concesiune de la primăria unei localități?

| trophin a răspuns:

Trebuie sa faci doua enunturi cu acelasi sens? de ce nu intrebi pe cineva experimentat, avocat, constructor? pui aceeasi intrebare de o mie de ori, insa in alte feluri!