| MotoX a întrebat:

Buna ziua TPU. Am o nelamurire. de exemplu daca ma angajez la o firma si am terminat sa zicem facultatea de sport primesc salariul minim pentru studii superioare? adica undeva la 1.200~1.400 lei sau doar daca termin facultatea tehnica (politehnica) primesc salariul minim pe economii pentru ca e din domeniu respectiv. deci atata timp cat termin o facultate ar trebui sa am salariul minim pe studii superioare nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu neaparat.
Daca nu esti de specialitatea ceruta de post poti primi un salariu negociat, mai mic decat salariul prevazut in CCM aplicabil pentru studii superioare dar nu mai mic decat salariul minim brut pe tara, de la 1 iulie acesta o sa fie de 1.050 lei.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Poate daca te angajezi la stat.Acolo stiu ca exista o anumita grila de salarizare.La particular nu.