| robandu99 a întrebat:

Bune TPU. locuiesc in mediul rural,un sat micut din cluj, si sunt 2 magazine alimentare. unul dintre ele a fost inchirat de curand de patroana celuilalt magazin,nu stiu ce vrea sa faca cu el,dar de ceva timp a inceput sa mareasca ptreturile la produse, problema e ca le-a marit chiar peste noapte.este normal sa faca asa ceva? femeia asta e tot mai obsedata de bani,mareste in exces preturile, aveti idee daca e legal sa le mareasca asa mult? adica totusi sa maresti cand vrei tu preturile? stiu ca exista un punct final dar nici chiar asa..cand vrea ea si ce pret vrea ea.

Răspuns Câştigător
| Tinna666 a răspuns:

Adaosul comercial poate fi intre 0-300%...in mod normal magazinele au un adaos de 24-25%...dar ea are voie sa isi puna cat adaos vrea. daca ar fi avut concurenta nu ar fi avut preturile alea, dar cum e singura acolo si voi sunteti nevoiti sa cumparati de la ea, pentru ca nu aveti alternative, isi permite sa ridice preturile

1 răspuns:
| johnnny123 a răspuns:

Este o piata libera, iar preturile se regleaza prin cerere si oferta.

Ea este libera sa-si stabileasca preturile, voi sunteti liberi sa nu mai cumparati de la ea.

Daca nu ar mai cumpara nimeni de la ea, atunci ar fi nevoita sa scada preturile. Este foarte simplu.

Poti privi lucrurile altfel: daca in sat exista un singur magazin, iar oamenii sunt nemultumiti de el, atunci este o oportunitate sa deschizi tu un magazin cu preturi mai mici.