| Alynush95 a întrebat:

As vrea sa-mi deschid si eu o afacere dar problema este ca locuiesc in mediul rural(la tara), as vrea cateva idei de afaceri care ar` merge la tara...Multumesc
Funda!

Răspuns Câştigător
| Skizzi a răspuns:

Am sa mai gandesc problema si iti voi raspunde cat de curand.Mai conteaza si de cat de religiosi sunt oamenii, pentru ca de obicei niste batrani credinciosi nu merg duminica la bar ci merg la biserica si in plus, mentalitatea lor de credinciosi le spune sa nu mearga in bar dar totusi s-ar putea sa iti iasa cu jocurile deoarece de obicei batranii de 50-70 de ani sau mai tineri sunt cam obsedati de table, carti etc.

22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Crasma cu multa bautura. Nu dai rateu cu asa ceva la tara

| Alynush95 explică (pentru suntserios):

Problema este ca mai sunt

| Delocimportant a răspuns:

Fa-ti o crescatorie de ceva (iepuri, chinchile etc.).

| Alynush95 explică (pentru Delocimportant):

Asta nu cred ca ar fi o afacere profitabila

| Mykymu a răspuns:

Crescatorie de animale mici (pasari, iepuri) pe care sa le vinzi sau un magazin micut. Daca te pricepi putin la calculatoare te poti oferi sa mai instelizi cate un program, sa reistalezi un windows, sau alte chestii de genul asta (nu toti de la tara stiu sa umble pe un calculator, dar foarte multi au unul).
Mult succes!
Funda? happy

| Delocimportant a răspuns (pentru Mykymu):

Iar la tara cam toti iti sunt prieteni, ca satele sunt mici, si toti se cunosc intre ei, iar daca mergi la unul sa ii instalezi windows-ul, nu poti sa ii cer mult, ca apoi se supara, si zice ca esti om de c**at. Am patit eu chestii de genul, iar de atunci nu ma mai ocup cu asta.

| Alynush95 explică (pentru Delocimportant):

Frate intelege ca nu faci banii din instalarea unor drivere sau al unui windows si + ca aproape toti stiu sa il instaleze

| Delocimportant a răspuns (pentru Alynush95):

Si eu ce ziceam mai sus? Am zis ca am facut si eu asta, si nu a fost ok. Cred ca celuilalt utilizator ai vrut sa ii scrii.winking

| Alynush95 explică (pentru Delocimportant):

Da,scuza-ma

| Skizzi a răspuns:

Pai depinde in primul rand de numarul de locuitori a comunei/satului in care locuiesti, de starea financiara a locuitorilor, etc.Pai cred ca in afara de un magazin ceva, poate ceva chioscuri prin apropierea scolilor, poate un bar ceva sau ceva care inca nu a ajuns in mediul rural dar in cel urban exista.Iti urez noroc in ceea ce te vei hotara sa investesti.

| Alynush95 explică (pentru Skizzi):

La un magazin m-am gandit si eu dar problema e ca se afla altele in apropiere 100 m si 250 m. M-am mai gandit la un bar cu biliard, masa de tenis si pe langa asta un sah, remi, carti s.a.m.d dar nu stiu daca o sa mearga. Ai intrebat de starea fiinanciara a celor din apropierea mea, in proportie de 67 % au varsta cuprinsa intr-e 57-80 ani restul mai tinerei, dar nu multi. Si vad ca tu ai inteles cum sta treaba, trebuie ceva facut in mediul rural care nu mai detine si altcineva, dar nu stiu ce.

| Delocimportant a răspuns (pentru Alynush95):

Sau fa o mini-brutarie, sau ceva unde sa faci placinte, cornuri etc., si sa le vinzi. Sa le faca o ruda aproapiata de a ta, ca sa iesi ieftin cu asta, sa nu fii nevoit sa platesti un angajat.

| Alynush95 explică (pentru Delocimportant):

Exisa si brutarie, chiar una mare

| Delocimportant a răspuns (pentru Alynush95):

Sau inchiriezi o cladire, si, saptamanal, sa faci disco, si poate iti vine lume si din alte localitati, si duci acolo bauturi si ce mai trebuie, sa calculezi totul in asa fel incat sa ai profit.

| Alynush95 explică (pentru Skizzi):

Pai atunci astept cateva idei de-ale tale. Multumesc mult

| Alynush95 explică (pentru Delocimportant):

Exista o discoteca deja... si totusi e mult de munca, iti trebuie aprobare de la vecini, autorizatii si banii frumosi daca pornesti de la 0

| Skizzi a răspuns (pentru Alynush95):

Am sa mai gandesc problema si iti voi raspunde cat de curand.Mai conteaza si de cat de religiosi sunt oamenii, pentru ca de obicei niste batrani credinciosi nu merg duminica la bar ci merg la biserica si in plus, mentalitatea lor de credinciosi le spune sa nu mearga in bar dar totusi s-ar putea sa iti iasa cu jocurile deoarece de obicei batranii de 50-70 de ani sau mai tineri sunt cam obsedati de table, carti etc.

| Hopahopa a răspuns:

Deschide o sala de forta daca si spatiu necesar.

| Alynush95 explică (pentru Hopahopa):

A mai avut cineva si nu a mers

| Cretu_Catalin_1982 a răspuns:

Cresterea animalelor mari sau piscicultura sau cresterea strutilor, Agricultura ECO. turism rural de week-end etc!

| boker a răspuns:

Multe afaceri se pot adapta si pentru mediul rural. Pt idei de afaceri incearca www.ereb.ro

| Alexandra7953 a răspuns:

Bețivi sunt peste tot...de ce nu deschizi un bar?
Tineret e si la tara asa ca te poti gandi si la un mic club..plus de asta exista bunici cu nepoti oraseni si cand vin la tara se pot duce in club... funda?

| Florin_Dima_2000 a răspuns:

Pariuri sportive. Ceva care nu se găsește in orice comuna