| Kornuletz540 a întrebat:

Cam în cât timp credeți că SUA va fi depășită de către China ca putere economică, militară și geopolitică globală?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Cu cele doua imagini ale echipei olimpice ti-ai dat singur o parte din raspuns...
In alte cuvinte, cand o echipa olimpica a Chinei va avea in componenta fosti cetateni americani sau vest europeni, poti afirma ca China a devenit o mare putere geopolitica. Dar...cine stie ce se poate intampla in cateva sute de ani?
Mai departe permite-mi sa iti pun cateva intrebari, sa vedem daca putem sa lamurim aceasta problema, nu "in cat timp", ci "daca vreodata".
Ce crezi ca poti sa faci in orice parte a lumii cu $?
Ce crezi ca poti sa faci in orice parte a lumii cu yuani?
Monetar, cand o banca din SUA stranuta, (vezi Lehman Brothers in 2008), economia mondiala intra in criza.
Daca toate bancile din China ar da faliment, pe economia mondiala ar durea-o in coor, pentru ca yuanul nu exista in finantele mondiale, este numai o forma, fara fond.
Ai auzit vreodata, la stiri sau in alte medii: "China sanctioneaza economic sau militar statele: x, y, z?"
Ai auzit de N ori: "SUA sanctioneaza?"
Militar, SUA se intinde cu baze pe jumatate de planeta, in timp ce China este limitata la teritoriul national. Deasemenea, SUA a aratat ca este singura tara care poate lupta si castiga pe doua fronturi, niciun alt stat nereusind aceasta performanta in toata istoria.
Economic, China este un Atelier, nu o economie reala, "puterea" ei economica rezida in faptul ca pe TV-ul tau Sony scrie "made in China", ca pe laptopul tau IBM scrie "made in China", sau ca pe telefonul tau IPhone scrie "made in China", etc, etc.
Daca aceasta globalizare se defecteaza sau este decapitata de forte politice, economia reala a Chinei revine la realitatea pe care cred ca o cunoasteti cu totii: Adibas, Mike, Suny, si asa mai departe...
In alte cuvinte, SUA sunt o putere globala geopolitica, pentru ca toata lumea o cauta. Ii cauta economia care este reala, moneda, cultura, filmele, muzica, limba, modul de viata, drepturile si libertatile...
Mult succes Chinei sa incerce sa impuna restului lumii: limba, modul de viata al chinezilor, filmele, muzica, si mai ales "drepturile" si "libertatile".
Crezi ca se va intampla vreodata? big grin

24 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In cca. 10 ani.

| Simpatic a răspuns:

China peste SUA ca ce? doar la orez ii poate intrece
Fii atent china traieste doar pentru ca SUA si Europa fac import masiv de la ei, daca inchidem conducta s-a zis cu marele popor chinez...
Sunt multi dar traiesc cu 10 niveluri sub cetatenii SUA, pentru mine asta conteaza nu cine e mai tare in brate, ca lupta nu se mai da corp la corp cu sabia in mana, caci in acel caz japonezii iar i-ar fi invins pe chinezi, "iar din nou" ca si pleonasm!

| Kornuletz540 explică (pentru Simpatic):

Dar faptul că au cea mai numeroasă armată și al treilea cel mai mare număr de rachete nucleare nu se pune? Iar dacă ei ar intra într-o alianță militară tip NATO cu Rusia, India și țările arabe, atunci s-ar schimba centrul de putere în lume. În plus chiar dacă economia lor se bazează pe exporturile masive către Europa și SUA, au resurse naturale însemnate și tehonologie industrială( culmea importată de la Unchiul Sam) cu care îi pot bate la fundu gol pe europeni și japonezi.

| Simpatic a răspuns (pentru Kornuletz540):

Pai asa este, dar nu vezi ca in tarile comuniste (mai putin Rusia unde este o golanie grosolana marca putin) accentul se pune pe cat de bazat sunt ei militar in primul rand, iar populatia rabda de foame! Acum te intreb este o practica corecta sau mai corect este in SUA, au si bursa nr.1 in lume, am si unii dintre cei mai mari miliardari (exceptand arabia saudita) am si cele mai tari corporatii si poporul o duce bine in general! O fi mai bine sa iti etalezi armele nucleare iar poporul tau sa traiasca cu 200 $ pe luna salariu?
Nu iubesc atat de tare SUA pentru ca stiu ce compromisuri si cat rau fac multor tari doar pentru acel nivel la care au ajuns! O folosesc doar pentru exemplificare!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Economic acusi. China creste mai repede decât SUA și îi suflă de mult în ceafă.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru suntserios):

Anul asta la granița Mexic-SUA, peste 30.000 de cetățeni Chinezi au fost prinși cănd incercau să intre ilegal in SUA.
Deci DA, Chinezii și fake. urile lor ii suflă in cheafa din sud pe Americani

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru KovacsB):

Si cum ar trebui să arate?

| KovacsB a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

N-ai inteles ideea.Du-te la culcare ca este tarziu.

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Nu ma prind ce treaba au cei 30.000 chinezi cu puterea economica a tarii

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru suntserios):

Consider că ești destul de inteligent pentru a fi nevoie să-ți dau detalii.

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Nu sunt.
Explica.

Explica te rog cum ai tras tu concluzia ca daca 0.002% din populatia unei tari a trecut granita altei tari atunci au o economie foarte slaba.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru suntserios):

Dacă tu insuți nu te consideri inteligent. Ce rost mai are să-mi răcesc gura cu ceva la care tu deja ai un răspuns.

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Ce vrei tu sa spui de fapt e ca ai aruncat un raspuns pe care nu il poti explica si nici argumenta. Stai linistit, vad zi de zi din astea pe TPU.

Va miros din prima cand nu stiti sa explicati ce scrieti.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru suntserios):

Ești un om extraordinar și nu sunt sarcastic!
Tu. Nostradamus și Isus! Mirosiți, anticipați și le știți pe toate!

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Ai de explicat ceva legat de răspunsul asta sau nu? Că de offtopic suntem toți în stare.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru suntserios):

Vrei un răspuns? Citește răspunsurile lu Holiday. Sunt două la număr și le găsești puțin mai sus

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Mai caută.
El vb despre altceva acolo

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru suntserios):

OK!

| doctorandus a răspuns:

Dap, China a mizat foarte mult pe dezvoltarea tehnico-stiintifica. Dar fara libertatea cuvantului ei nu pot avea o stiinta de top. Pentru ca daca activistii Partidului Comunist Chinez inchid gura unui om de stiinta chinez care are dreptate, ei raman in urma. De exemplu, Medicina Traditionala Chineza este o mare fabrica de bani, dar din punct stiintific este zero (escrocherie medicala). Iar statul chinez nu vrea sa recunoasca asta.

| Holiday a răspuns:

Nu va fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca va intrece SUA din punct de vedere economic prin 2030-2035! Xi Jinping vrea sa ramana la putere in China pe viata!

| Dragobeta a răspuns:

In afara de articolele laudative, cauta-le si pe cele ascunse care arata fata reala a sua.
SUA are datorii enorme catre China. Puterea ei e doar miliara. Si asta pentru ca ne lasam intimidati de ei. Iar "creierele" care fac ceva in sua, sunt ale imigrantilor. Bine, ca toti americanii (exceptand indo-americanii, marginalizati in tara lor) sunt imigranti, e alta treaba. Vorbesc de imigrantii recenti.

| Holiday a răspuns (pentru Dragobeta):

"SUA are datorii enorme catre China."

De fapt e vorba despre Titluri de Tezaur emise de statul american, si cumparate de China. De ce cumpara China (si altii) asa ceva? Pentru ca sunt considerate unele dintre cele mai sigure investitii. Nu exista riscul de a nu-ti primi banii la scadenta.
In alta ordine de idei, China are un deficit comercial imens in relatia cu SUA.hee hee

"Iar "creierele" care fac ceva in sua, sunt ale imigrantilor."

Cand "creierele" vin la tine, inseamna ca le poti oferi mult peste ceea ce le ofera tarile de unde provin. Iar asta inseamna dezvoltarea ta, si slabirea tarilor de unde provin. Deci e un plus pentru SUA si alte tari dezvoltate, nicidecum un minus.

"...cauta-le si pe cele ascunse care arata fata reala a sua."

Crezi ca de ieri, de azi, exista articole care "prevad" caderea SUA?! Neah, idea e promovata, de exemplu, de comunisti si de alte sisteme politice dictatoriale, de 100 si ceva de ani. Intre timp, SUA e bine merci, iar ei tot in mizerie se balacesc.

"Puterea ei e doar miliara. Si asta pentru ca ne lasam intimidati de ei."

Recunoasterea superioritatii militare nu inseamna ca esti intimidat, ci ca recunosti un fapt evident.