| adelfinul a întrebat:

Care credeti ca ar fi cel mai bun criteriu sau grupa de criterii pentru a fundamenta valoarea reala a unui salariu in Romania?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intai si intai un om trebuie sa-si desfasoare activitatea, conform pregatirii sale si aptitudinilor sale, in deplinatatea capacitatilor sale fizice si psihice.salarizarea trebuie acordata in conformitate cu randamentul si productivitatea respectivului angajat, evaluate im mod corect, nu aiurea cum se face in ziua de azi, in mod hotesc abuziv, si ilegal. e bine ca valoarea salariului sa se stabileasca prin negociere, fiindca patronul daca a evaluat corect activitatea stie cat valoreaza munca respectivului iar angajatul are posibilitatea sa-si vanda munca la valoarea la care vrea.negocierea cinstita si fondata pe incredere si respect reciproc, mi se pare cea mai potrivita.am spus RESPECT reciproc.

5 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Performanta

| myrazvy a răspuns:

Productivitatea: W = Q/Fi; W- nivelul productiei, Q-efectul, rezultatul, adica bunurile economice obtinute acesta se poate masura in lei, dolari, euro sau chiar si kg, tone, metri, unitati etc.; Fi- factorii de productie utilizati, adica sunt evaluati dupa fizic(ca volum) sau unitati monetare(valoric). In orice caz pentru un rezultat pozitiv ne mai trebuiesc vreo 30-40 de ani.

| costymaximus a răspuns:

Productivitatea.

| cristiancristir a răspuns:

Pai vezi cat produce tara noastra si imparti la numarul de cetateni si vezi daca productia ajunge ca toti romanii sa manance sa se imbrace si sa plateasca pentru lux. Deocamdata parerea mea e ca nu ne ajunge nici de mancare. Deci salariile sunt destul de reale.

| jamesdoe a răspuns:

Cosul minim de produse