| queen8520 a întrebat:

Care e parerea voastra despre sistemul de invatamant/sanitar romanesc?happy

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Yoniix a răspuns:

Unul prost.Am un var in Germania,iar acolo la ora istorie te duce la muzeu, la mate ii doar explica nu iti da teme, la geografie ii duc la un munte, din astea, si mi-a spus ca se duce la scoala cu placere,, nu ca in Romania din obligatie. Funda?!

| JohnnyBi a răspuns (pentru Yoniix):

Ok. la muzeu nu poti invata tot ce contin cartile, poate doar sa completezi cunostintele din carti sau ce nu intelegi sa ti se exemplifice cu ceva tactil (daca vezi despre ce zice o carte intelegi mai usor). iar la geografie care e treaba? gen te duc si eu la Brasov si ce inveti? stand intr-o depresiune intramontana? simti foehnul sau ce? eu nu ma prind. cum inveti tu de ex straturile atmosferice la munte? sau cum inveti judete si capitale de judet uitandu-te la capre negre?

in Romania nu este o obligatie scoala. nu iti place du-te tata si spala parbrize in intersectie. vrei o facultate, un doctorat, ceva atunci scoala este o placere. cu toate pilele si mofturile si dezinteresul profilor, daca acesta vede ca elevul e dispus si face efort sa invete si profesorul va fi interesat. la facultate faceam seminarii 2-3 insi dintr-o grupa de 44 de oameni si profii veneau special pentru noi si se dedicau seminariilor. unii din ei, altii ne trimiteau acasa (faza la care mergeam la alti profi). astept raspuns cu explicatii cum inveti tu in muzeu, la mare pe plaja (inveti cum bate briza sau despre maree, stand 12 ore sa apara luna poate)

| queen8520 explică (pentru JohnnyBi):

Una e cand ti se dicteaza mot-a-mot lectia despre arme istorice sau mai stiu eu ce si alta e cand vezi cu ochii tai cum aratau ele in realitate, faza cu muzeul poate fi un bonus si te poti face placut, ca profesor.Nimanui nu i-ar placea ca la ora de istorie sa scrie 3 pagini incontinuu.De aici vine scarba pentru invatat, parerea mea.Sau daca esti elev si nu te intereseaza materia, no chance...

| queen8520 explică (pentru Yoniix):

Nu compara Germania cu Romania noastra...

| JohnnyBi a răspuns (pentru queen8520):

Eu la facultate la drept Roman scriam pana la 12 pagini pe curs (2h). ne dicta ala ca nebunul, fara explicatii, fara nimic. rezolvarea a fost usoara. vrei sa termini facultatea, trebuie sa iei examenul. cum la mine copiatul nu a fost o optiune niciodata...da-i si invata. nu suport istoria, mai ales cea a romanilor (cu daci si gepizi si toata rasa lor), dar cand trebuie sa faci ceva, il faci. alegerea este destul de usoara. inveti si ajungi CINEVA sau nu inveti si speli geamuri in intersectii, dai in cap, furi, cersesti, etc. si mai e alternativa cu plecatul in alte tari sau copiii de bani gata (care o dau in alcool, droguri, infractiuni de placere/plictiseala) sau tot ajungi sa muncesti. ziua e prea mare sa fii lepra inutila

| queen8520 explică (pentru JohnnyBi):

E nasol ca unii, cu tot cu faculta, nu isi gasesc loc de munca.

| JohnnyBi a răspuns (pentru queen8520):

Oho...mie imi zici? bine, sunt si unii care au facut o facultate complet inutila (gen nu stiu ce tampenie in istorie si in afara de ghid sau profesor nu gasesti nimic). eu m-am chinuit cu dreptul si sa ma angajez ca jurist...nimic. nimic, nimic, nimic. asa ca m-am chinuit, am invatat si am intrat in barou. si aici sunt propriul meu sef. si sclavul clientului. ca deh, el imi da bani

| queen8520 explică (pentru JohnnyBi):

Si eu, care ma gandeam sa dau la Dreptlaughing faza e ca nu stii cum se schimba, nu prea stii care meserie o sa fie cautata peste cativa ani..Romania-i prea jos.

| JohnnyBi a răspuns (pentru queen8520):

Nu conteaza. cat timp Romania e la pamant vor exista infractori sa dea in cap, prinsi de politie, vor exista firme ce incearca evaziune fiscala, prinsi, adusi in fata justitiei si vanzari si schimbari de imobile. deci atat ca avocat reprezentand si aparand pe sus numitii, cat si ca procuror acuzandu-i si cautand dovezi cat si ca judecator fata in fata cu ei la bara, pana si ca notar facand actele de V-C, schimb, arenda, legalizari; cu dreptul ai ce face.

| queen8520 explică (pentru JohnnyBi):

Si cati avocati devin cu adevarat buni? si am auzit ca Dreptul e cea mai grea facultate, desi ma atrage

| CozoVv a răspuns:

Eu cred ca parlamentarii nostri ar trebuie sa se gandeasca serios la legalizarea homeschooling-ului...