| oprescudorin11 a întrebat:

Ce parere aveti despre BREXIT?
Daca ati fi englezi, cum ati gandi? Din punctul de vedere al romanilor (sau romilor) cum ati gandi? Cum ati vota daca ati fi cetateni GB dar ati fi membri ai UE din afara GB?
Sunt tare curios! Pot sa va spun, la cerere si parerea mea (cetatean roman-unic).

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Pe mine ma amuza Brexit-ul asta. In mare parte din cauza panicii care i-a cuprins pe englezi happy adica, de cand s-a terminat numaratoarea voturilor, a fost ziua si milionul de semnaturi pentru un nou referendum laughing sunt deja trei milioane de semnaturi...
Ma intreb care ar fi intrebarea pe buletinul de vot al noului referendum happy

| oprescudorin11 explică (pentru Kaℓi):

Bine ca te amuza! Vreau sa-ti fac o mica socoteala britanica. Englezi nu prea mai sunt (cativa lorzi si jumate din aia sunt evrei), populatie:90% indieni, pachistanezi, negri din colonii. Poate casa regala sa mai aive sange albastru, si ala destul de bolnav si imbatranit).
Britanicii au pastrat acel umor, al vechilor englezi care vad ca te-a contaminat si pe tine! Alea 3 mlioane care contesta un referendum seamana cu aia cateva zeci de mii care s-au prezentat la vot intr-un Bucuresti cu 3 milioane de locuitori, votand o ziarista penibila, (daca era barbat, tot penibil era-ca sa nu crezi ca am ceva contra femeilor).
Tocmai vazusem un film mai vechi in care se fura simplu amprenta digitala pentru a deschide o usa protejata si in scurt timp am vazut de 'genial' program a aparut pentru semnatura pe internet in cazul efectuarii unor plati on line!
Dar e de retinut ca totusi la referendumul brexitului s-au prezentat 70% din populatia GB, in timp ce la Firea au venit doar 30% din care mai putin de jumate au votat-o (probabil familia si slugile de la curte!)Si mai caraghios fata de referendumul al carui rezultat nu se poate oricum aplica, de la Brexit -legislatia europeana e prea birocratic-stufoasa), d-na Firea a gasit de cuviinta, in mizeria transportului bezmetic bucurestean sa se ocupe de construirea unei sali polivalente! Asta lipsea in Bucuresti ca sa functioneze! Ce caraghiosi sunt romanii fata de englezi! De fapt romanii sunt mai mult decat ridicoli!
Dar sa-ti dau o veste interesanta vis a vis de Brexit:

Traian Băsescu, SINGURUL politician
EUROPEAN care pune degetul pe „RANA"
Brexit!
Iată postarea fostului pre edinte de pe contul său deș Facebook:
BREXIT? IMPOSIBIL!
Încrîncenaţi în bătălia lor pentru voturi, politicienii britanici au dus iresponsabilitatea până la limita la care şi-au împins propriul popor să se pronunţe printr-un referendum asupra unui subiect pe care nu avea cum să-l înţeleagă. Şi poporul a votat cum a priceput el.
În aceste condiţii, rezultatul referendumului a aprins fitilele a două
bombe. Şi anume :
1. Prima este legată de faptul că, ştiind consecinţele, va trebui găsit
un guvern al Majestăţii Sale care să activeze articolul 50 din Tratat
şi să ceară în scris ieşirea Regatului Unit al Marii Britanii şi al
Irlandei de Nord din Uniunea Europeană. Vreau să văd politicianul
care va semna cererea. Personal, cred că acela care va face acest
lucru va putea fi declarat, fără dubii, ca fiind cel mai inocent om din
lume, dacă nu cumva, va fi declarat trădător de ţară.
2. A doua bombă este legată de faptul că, dacă cererea de ieşire va fi
cumva semnată de un iresponsabil, în timp ce acesta va fi în drum
spre Bruxelles spre a depune cererea pe masa UE, în Regat, se va
declanşa procesul de separare a Scoţiei şi Irlandei de Nord, care au
optat pentru rămînerea în UE.
Concluzia este că nimeni nu va semna ieşirea Regatui Unit al Marii
Britanii şi al Irlandei de Nord din Uniunea Europeană.
Deci, BREXIT? IMPOSIBIL!
PS – Oricum, referendumul a lăsat o naţiune profund divizată."
am incheiat citatul! Asta te va face sa razi si mai cu pofta!
Dar vom trai si vom vedea! Eu cred ca s-a tras o teapa de cateva milioane de miliarde! Apoi lucrurile se vor linisti! De comun acord! Adevarul este in afara noastra!

| Kaℓi a răspuns (pentru oprescudorin11):

Imi imaginez cat de agitati sunt englezii (sau locuitorii Marii Britanii, ca sa nu ma corectezi iar) daca Brexit-ul are efecte de astea la noi happy
Basescu e inspirat, ca de obicei happy daca o sa-i cada si o lacrima, m-a convins!
Oricum, si fara statement-ul lui de pe fb, lumea s-a cam prins cum sta treba cu Scotia si Irlanda de Nord, mai ales ca toti comentatorii de la toate posturile de radio si tv vorbesc despre asta.
Un referendum are rol consultativ, nu are valoare de lege. O sa fie greu pentru cei care vor fi nevoiti sa ia o decizie, pana la urma cred ca nu o sa se intample nimic.

| oprescudorin11 explică (pentru Kaℓi):

Pentru lacrimile (de bucurie, de data asta!) varsate in locul nemernicului (hot, dar macar mai destept ca alti hoti), meriti funda! Nu de altceva, dar tot ma someaza TPU sa termin istoria asta!

| oprescudorin11 explică (pentru Kaℓi):

Stai linistita, englezii isi beau ceaiul la fel de linistiti! Au trecut in istoria lor si prin situatii mai critice. Vad ca unii ca noi ne agitam, caci noi vom pierde.

| Kaℓi a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu-s pasionata de funde, multumesc.
O sa fie o bulibaseala cu iesirea din UE, astept cu interes happy

| oprescudorin11 explică (pentru Kaℓi):

Poate asta este CHEIA problemei! Dar hai sa-i 'citim'! E clar ca se joaca un poker in care cineva blufeaza! Imi pare rau ca am dat o funda cuiva careia nu-i pasa, mi-ar place sa fie spalata, calcata si pusa cu minima recunostinta intr-un loc 'parfonat'! Si nu aruncata la 'zdrente'.
Pe de alta parte, umorul englezesc ne va ajuta sa ne mentinem buna dispozitie! Meritam macar atat!
Eu cred in GB.Intamplarea face ca-i stiu si pe GB-isti si pe Eu-isti, la fata locului. GB-istii m-au cucerit din prima: cand o sa ma fac mare, ca ei vreau sa fiu! Macar au simtul umorului(iata ca ma repet!).

| Kaℓi a răspuns (pentru oprescudorin11):

Sper sa-i ajute simtul umorului in seara asta, in care Brexit-ul a devenit total laughing cred ca o gramada de englezi cauta acum Islanda pe Google laughing

| Anonimuserr a răspuns (pentru Kaℓi):

Si pe mine ma amuza. Sincer mi se pare o aberatie.
E clar ca Londra vrea autonomie (o autonomie mai mare).
E clar ca acest referendum va genera in Europa incidente rasiale, xenofobe si posibilitatea altor state sa fie eurosceptice.

| Kaℓi a răspuns (pentru Anonimuserr):

Pana acum, a generat incidente rasiale si xenofobe doar in Anglia. Brexit le-a dat englezilor ocazia sa-si exprime adevaratele sentimente pentru straini happy

| Anonimuserr a răspuns (pentru Kaℓi):

Nu stie ce se va intampla in viitor. Si asa, in Franta Marine Le Pen a spus clar ca Franta va urma modelul Angliei. In schimb in Olanda o initiativa a unui asemena referendum a fost repsinsa. Sper ca totul sa se calmeze si sa fie condamnate si sanctionate incidentele xenofobe, rasiale cat mai repede cu putinta. Cert este ca valul acesta de euroscepticism va periclita intreaga Uniune Europeana. Cu toate ca Prim ministrul a dat garantia ca totul va fi in regula si ca vor fi bine primiti si in viitor imigrantii, la fel si primarul Londrei si fost primar Boris Jonhson. Sa vedem ce va urma, cred ca lucurile nu vor degenra si se vor calma.

32 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam complicat sa ne dam noi cu parerea. Pentru noi UE a insemna un pas urias catre civilizatie... sau ma rog, la asta ne asteptam noi.

Nou ni s au deschis multe drumuri, la propriu. E greu sa ne dam noi cu parerea. Engelzii au al statut in UE, eu nu cred ca e o tragedie pentru ei iesirea.

| oprescudorin11 explică (pentru suntserios):

Sunt convins ca nu englezii (ma rog, britanicii!), vor pierde cel mai mult! Ei au 'restul lumii', asa pare...

| oprescudorin11 explică (pentru suntserios):

Inteleg ca noi suntem un fel de slugi?

| Drimmero a răspuns:

O miscare inteligenta, care o sa fie criticata.

| Anonimuserr a răspuns:

Ei întotdeauna au fost rezervați în privința Uniunii Europene. Mă refer la o mare parte dintre englezi. Or fi aderat ei în 1973 dar observ că au avut mereu această gândire pentru a ieși din UE. Nu ar fi bine atât pentru ei cât și pentru Uniunea Europeană dacă un stat ar decide să iasă. Unde mai există,, Unitatea în diversitate".
Eu consider că este important ca această organizație UE să fă fie cât mai mare și să cuprindă cât mai multe state. Până la urmă democrația, libertatea trebuie înfăptuite pretutindeni.
Eu unul, nu aș vota la referendum pentru a părăsi Uniunea Europeană.
În orice caz, coform unuisondaj de opinie 45% dintre britanici au spus NU ieșirii UK din UE. Deci s-a mai echilibrat.
Să ne amintim de indiferența norvegienilor din 1993 când au fost întrebați dacă doresc să adere la UE și nu au făcut-o, așadar au rămas afară. EI au spus cu alte cuvinte,, că nu ne legăm la cap fără să ne doară și de ce să facem parte din așa zisă Uniune. Asta ar implica și alte lucruri, ar fi avut efecte economice, ar fi cotizat către UE.

| oprescudorin11 explică (pentru Anonimuserr):

Dar uite ca Norvegienii au apreciat bine! Au un standard de viata ridicat, poate cel mai ridicat din Europa. Fara sa se inchine la nimeni (sigur ca nu sunt in situatia nici a noastra si nici a britanicilor).

| Anonimuserr a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu sunt de acord cu eurofobia asta sub nici o forma. Deja imi suna a paranoia euroscepticismul asta. Stiu ca este dreptul fiecarui stat de a initia referendumuri dupa un studiu realizat in prealabil pentru a vedea daca cetatenii sunt sau nu mnultumiti ca sunt parte din Uniunea Europeana. Referitor la aceastea eurofobie. Aduti aminte de alegerile europarlamentare din 2014 cand foarte multe partide eurofobe au fost alese de catre cetatenii europeni - vorbesc aici de Franta prin partidul lui Marine le Pen, dar si UK, Grecia, Danemarca daca nu ma insel si mai sunt si altele. Pai fratilor ganditi-va ca UE si-a atins apogeul cultural, politic, democratic prin anii 1995 odata cu aderarea Suediei si Finlnadei, apoi pare-se ca a decazut s-a degradat datorita aderarii statelor din centrul si estul Europei. Trebuie sa recunoastem ca la baza acestei Uniunii a stat democratia, statul de drept, libertatea persoanelor, economica. Nu vad de ce statele ar dori sa se retraga din UE si sa durifice masurile discriminatorii impotriva romanilor. Citeam o stire azi despre UK (in cazul in care va iesi, nu va mai permite romanilor sa vina la munca). Este limpede, libertatea de munca se diminueaza semnificativ daca un stat pareseste aceasta constructie frumoasa numita Uniunea Europeana care este unica in lume.
Pana la urma

| oprescudorin11 explică (pentru Anonimuserr):

Nu cred ca UK nu va mai permite cuiva sa nu mai lucreze(poate doar in cazul romilor care au facut averi, venind la cersala cu 15 copii si cerand si primind ajutoare nevisate conform normelor UE)!
Dar vreau sa-ti amintesc doar ca singurii cu creierul nespalat, conform istoriei sunt in Europa: UK, Danemarca, Finlanda, Suedia, Elvetia.Astia nu au fost manati ca oile precum Germania, Franta, Olanda, Romania, Ungaria, etc; ba de nazisti, ba de comunisti!
Nu e meritul nimanui, doar o constatare!

| oprescudorin11 explică (pentru Anonimuserr):

Nu cred ca s-a deteriorat din cauza statelor sarace in tehnologie dar bogate in resurse si putere de absorbtie a mizeriilor produse de vechii europeni!
S-a deteriorat din cauza faptului ca unii (Germania, franta) isi imagineaza ca ei trebuie sa hotarasca, ca intr-un sat fara stapani ce sa se faca! Cred ca GB a fost si ea invitata la ospatul nemernic, numai ca legislatia ei, ca si cea a SUA nu perminte astfel de magarii (sistemul lor e incompatibil cu gainariile lui Shultz, mafiotii luxemburghezi si cei marsilieni si italieni!)
Suedia, Norvegia etc. se tin departe, stiu, au politicieni destepti, cu demnitate care nu permit porcarii!
Romania?

| oprescudorin11 explică (pentru Anonimuserr):

Este unica aceasta constructie? Nu! Are precedent, pentru cine stie istorie! Napoleon a facut(e drept ca partial cu forta, partial sprijinit, sustinut), acum aproape FIX doua secole!
GB s-a opus si atunci si a castigat! Cum poti face 'blocada continentala ' impotriva celei mai mari puteri maritime?'.
O Europa continentala fara resurse, birocratica, continentala(izolata?!).
Nu merge! Nici acum macar! Iata!
Pe de alta parte vreau sa-ti spun ca am trait in GB si nu am intalnit scene de xenofobie ca in Germania, Italia, Franta si Olanda sau altele! Nici macar nu-i interesa acest aspect! Daca acum apar sunt provocate tot de europenii continentali (crede-ma) dar vor disparea curand!

| Anonimuserr a răspuns (pentru oprescudorin11):

Da este unica aceastae constructie europeana. Si am si argumete solide cand sustin acest lucru. Ma refer la tipul de guvernare inovator. Este o organizatie in care fiecare stat membru isi trimit europalramentarii prin vot direct odata la 5 ani. Fiecare stat isi trimite liderii ca sa dezbata. Deci UE pune accent pe dezbatere pe negociere si este o organizatie foarte democratica. Stiu ca a fost blamata de unii euroceptici cu privire la modul de guvernare, la faptul ca una a promis si alta a dat. Stiu ca sunt si nemultumiti, dar totusi sa vedem realtiate. Fiecare staet membru impartaseste aceleasi valori comune ale demcoratiei, economiei libere, securitatii si nu in ultimul rand al libertaetii persoanelor.
E corect ceea ce sustii legat de Napolen. Dar nu putem compara ceea ce s-a intamplat atunci cu confiuratia actuala a structurii europene. Sunt doua lucruri total diferite. Haide sa privim lucruri din perspectiva modului de guvernare al UE. (e mult de discutat aici). UE este succesoarea a CEE si CECO care si-au incheiat parca prin 2001 activitatea.
In Germania xenofobia se datoreaza celor 2, 3 milioane de turci si altor nationalitati care locuiesc acolo. Probabil ca ei nemtii au inca in sange ideea de ''rasa ariana''. Sa ne uitam in istorie la faptul ca Hitler vroia sa creeze rasa pura. Este posibil ca mentalitatea lor sa ramana una care sa puna accent pe sentimentul nationalist dar subt alte forme adaptabile zilelor de astazi. Reducerea imigratiei, vize pentru toti cetatenii straini etc. Referitor la ceea ce s-a intamplat in UK a dat,, apa la moara'' si altora cum ar fi parditele nationaliste si extremiste generand acel sentiment de nationalism dus la extrem. Si nu e bine deloc. Ar trebuie sa se ia masuri clare si Uk sa redevina ca inainte un stat pasnic si tolerant.

| oprescudorin11 explică (pentru Anonimuserr):

Dupa cate s-au declarat si intamplat, inclin sa cred ca retragerea UK a fost o manevra pentru regandirea UE. Orice idee buna sfarseste sigur prin a fi denaturata, este in firea umana.Acum este evident ca iesirea UK din UE (macar formal -e imposibil in realitate), are nuante mai ales politice, ma refer la politica militarista. Cei care au provocat Brexitul, au stiut si le dau dreptate la ce au reusit. Cei care au votat sunt sigur insa ca au fost manipulati.UK nu poate fi niciodata de acord cu jocul dublu in ceea ce priveste Russia, pentru ei Legea este Lege.Si mai ales ca ei si pot. Jocul bezmetic al Germaniei si Frantei nu poate fi inghitit de British Kingdom!

| Anonimuserr a răspuns:

Din punct de vedere economic. Dezvoltarea economica a Romaniei va fi afectata grav daca Uk ar iesi din UE.
Haide sa ne gandim putin lala efectele negative pe care le-ar avea iesirea din UE a celor din Marea Britanie.
Daca vorbim stirct de sistmeul bancar romanesc pot afirma faptul ca nu sunt deloc prezente institutii de credit care au capital din Marea Britanie. Cu toate astea companiile cu actionariat britanic joaca un rol minor in economie.
Sigur ca pot spune si de piata britanica cateva cuvinte. Practic, catre piata britanica sunt orientate cam 5% cu aproximatie din totalul exporturilor de bunuri si servicii, iar Anglia in trecut detinea 2, 5% din investitiile straine.

| oprescudorin11 explică (pentru Anonimuserr):

Asupra Romaniei, rezultatul negativ(iesirea UK din UE)al brexitului este doar de ordin politic! ici sunt de acord cu tine, desigur cu urmari catastrofale, mai catastrofale in plan economic. Pentru mine existenta UK in UE era singura GARANTIE a seriozitatii UE. Cand colo?

| Anonimuserr a răspuns (pentru oprescudorin11):

Lasa ca iti raspund diseara.

| UnBroken2016 a răspuns:

"Daca ati fi englezi, cum ati gandi?" Netraind acolo ar fi stupid sa presupun cum e. Oricum, multi care au votat sa iasa sunt niste idioti. Citeam azi despre o femeie care a votat sa iasa crezand in toata prostia ei ca iesind din UE in MB nu se va mai transmite fotbal si sotul ei va petrece mai mult timp cu ea. Stii, cand crezi ca ai auzit toate prostiile, mereu se gaseste ceva nou. Va fi totusi o problema pentru Romania, multi sunt plecati acolo. Fie ca oameni cinstiti care muncesc sau hoti.

| alexandrualind a răspuns:

Prostie.

| oprescudorin11 explică (pentru alexandrualind):

Prostie din partea mea ca ma intreb, a britanicilor care vor iesi sau vor ramane unde le convine sau a romanilor care cred ca se civilizeaza stand in cloaca europeana?

| alexandrualind a răspuns (pentru oprescudorin11):

Eu am spus prostie la Brexit.Nu prea ajuta cu nimica si dezavantajeaza.

| oprescudorin11 explică (pentru alexandrualind):

Uite ca dau raspuns dupa rezultate! Acum pot spune si voi constata ca macar in UK mai exista democratie!

| oprescudorin11 explică (pentru alexandrualind):

Gandire de european!

| oprescudorin11 explică (pentru alexandrualind):

Ajuta pe europeni doar in masura in care vor intelege ca mafiozarea si intepenirea 'democratiei' nu ajuta la progres!