| CuStimaSiRespect a întrebat:

Ce părere aveți despre dreptul Israelului de a se "autoapăra" după atacul cu drone al Iranului?

Înțeleg că Iranul trage multe sfori în Orientul Mijlociu, dar după ce ai aruncat în aer o ambasadă iraniană pe teritoriu străin împreună cu câțiva generali de rang înalt, mi se pare un tupeu și o bătaie de joc la adresa opiniei publice până la paroxism ca să pozezi în victimă și să inițiezi un război devastator între două țări.
Mai ales că atacul cu drone a fost mai mult un fel de a bate obrazul, soldat cu 0 / ZERO victime, NU e ca și cum le-ar fi măcelărit israelienilor zeci de mii de civili nevinovați în ultimele 6 luni (!).

Răspuns Câştigător
| MistarGoGu a răspuns:

Din 1948 cand un " mat " de tara cat 4 județe romanesti a aparut pe acel teritoriu au reusit " performanta " sa fie înconjurați din toate părțile numai de " prieteni " musulmani! Buna alegere ce sa zic! Sa te bagi cu JAPCA in barlogul ursului si sa te astepti ca ursul sa hiberneze pe veci! Înțeleaptă alegere au mai facut! Țeapă! Acum ursul s-a trezit din hibernare si vrea sa facă curățenie prin barlog! Acum nu stiu cine de la cine s-a contaminat cu tupeu si aroganță americanii de la evrei sau pe dos?

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Nu pot sa zic decat faptul ca mai ales datorita "religiei" Israelul este inconjurat de multi dusmani, bineinteles si geografic este, cine ce face asta este alta problema, pe mine ma deranjeaza faptul ca in 2024 inca traim in primitivismul de nu a accepta semeni de-ai nostri care nu ne impartasesc aceleasi ideologii religioase!

stiu insa de la ce a aparut acest conflict acolo si ce acte teroriste au facut cei din hamas, motiv care a dus la razboiul din fasia gaza
insa motivele lor de dusmanie sunt vechi si tin de factori politici si religiosi cum am zis

Israel are de partea sa un aliat care face sa tremure celelalte tari, chiar si mari puteri, este vorba despre "atotputernicul" unchi Sam... fara USA nu ar putea face fata unor eventuale aliante intre tari arabe

am spus asa in franturi parerea mea, nu sunt expert pe probleme geo-politice si nici nu am cheful necesar sa o iau de la "adam citire"
sper totusi ca am punctat ce trebuie

cert este ca nu este in regula nici ce face Israelul dar nici ceilalti care ii ataca acum!