NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Ce părere aveţi despre finanţarea din bani publici a "Catedralei Mântuirii Neamului"?
V-o puteţi manifesta şi prin vot, aici: http://www.petitieonline.com/......i_neamului
Mai multe detalii privind proiect: http://www.tpu.ro/......ezbaterea/

99 răspunsuri:
| AdrianPanaintescu a răspuns:

Mă abțin.

| TheQueen1 a răspuns:

Vreau si eu

| TheQueen1 a răspuns:

Nu

| TheQueen1 a răspuns:

Uyy

| maraciucaeviata420 a răspuns:

Petitile online sunt inutile

| NOname explică (pentru maraciucaeviata420):

N-aş zice că sunt chiar inutile. Ele susţin exprimarea liberă, principiul democratic, ajută la realizarea unor sondaje de opinie, scot la lumină nişte lucruri şi în multe cazuri le influenţează într-o anumită direcţie.

De exemplu, dacă s-ar pune în mişcare o petiţie cum că directorul şcolii tale este un pedofil şi trebuie să dispară din funcţie şi dacă această petiţie ar fi semnată de multă lume, cum crezi, cât timp acesta ar mai rezista în scaunul de conducere?

E vorba de nişte dorinţe şi presiuni sociale, care, deseori, nu pot fi trecute cu vedere.

| maryus83 a răspuns:

In Timisoara s-au construit deja prea multe bisericii Și preoții vorbesc in biserica să ne ajutam intre noi, dar când ies afara se luptă cu cersetorii din fața bisericii.deci nu pot fi de acord cu Catedrala Mântuirii neamului

| onuticuta200312 a răspuns:

Nu mi se pare normal!

| Noodlez a răspuns:

Dar nu cumva finanţarea Catedralei Mântuirii Neamului fusese deja oprită de guvernul Cioloş? Sau acţiunile acelei legi nu implicau şi Catedrala Mântuirii Neamului sau banii publici?

| NOname explică (pentru Noodlez):

Treaba aia e destul de neclară, nu a existat un "nu" hotărât, iar bugeturile locale, oricum, vor fi stoarse în continuare de mafioţi în sutane şi, în orice caz, decizia Guvernului Cioloş e valabilă doar un an. Mai e mult până va deveni o lege mereu valabilă şi se va îmbunătăţi până la eliminarea totală a nedreptăţii legate favorizarea cultelor religioase şi lipitorilor, care s-au adăpostit confortabil în ele pe spinarea celor care muncesc.

| Noodlez a răspuns (pentru NOname):

I see.

| JungleHell a răspuns:

Tovarășe, n-am nimic cu Biserica, însă nu mai e ce era odată. Dacă înainte studia ce era pe sufletul omului, azi studiază ce e în buzunarul lui. De multe ori mi se întâmplă ca atunci când am o nelămurire de om curios referitor la un subiect pe aria lor de competență și întreb 5 clerici, cinci răspunsuri diferite primesc. Ce să înțeleg? Că nici ei nu mai știu pe ce lume trăiesc? Sau, dacă dau cu „verzișorul" primesc răspunsul premium, adică cel corect? Când mă duc printr-un oraș din România (oricare), amețesc repede: aproape că nu mai e bulevard fără Biserică pe el. Ok, să facă câte una pentru fiecare român dacă au bani. Însă, în opinia mea de bugetar, plătitor de tot felul de taxe și impozite la stat, care aproape nu mai dă pe la Biserică, marea problemă e că BOR a ajuns un fel de colector al banului public, în mod incalificabil.Normal, când mi se dă un ban, trebuie ca sub aceeași sau altă formă, mai devreme sau mai târziu să dau ceva la schimb. Biserica i se face mâna greblă la bani, nimic nu vezi înapoi. A ajuns acest BOR de toată rușinea. Lucru de înțeles prin faptul că Preabogatul din fruntea ei e un desfătat al statului, ca să nu mai zic că CV-ul lui ridică n semne de întrebare. O zi bună!

| NOname explică (pentru JungleHell):

De acord cu tine.

| AqCoX a răspuns:

Parerea mea este ca prin aceasta catedrala se ofera posibilitatea de spalare a altor bani. Nu imi trebuie catedrala ca sa fiu mai credincios. Credinta o am in suflet, nu in cate paturi daca mi-a decedat cineva, sau cate vase am imparti, etc.

| DoltaRăzvan a răspuns:

Semnat cu numărul #7977

| CLAU944 a răspuns:

Da este o idee foarte buna. Funda?

| artimetcu a răspuns:

Banii pe care statu-i oferă Bisericii în 2016 este 0 lei.

| PROTREK a răspuns:

Parerea mea este ca intra prea multi bani in B.O.R.Acum 2000 de ani Iisus s-a nascut intr-un grajd si cred ca Dumnezeu a vrut sa ne tranmita ceva cu asta.