| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca ma prinde politia cu o bata de lemn sau aluminiu in ghiozdan,geanta, etc? Ce pot sa le zic daca m-au prins?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Art. 1indice1alin. (1) din Legea 61/1991 care spune: " Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă, următoarele fapte: 1. portul, fără drept, în locurile şi împrejurările în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporală a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea şi liniştea publică, a cuţitului, pumnalului, şişului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, împungere sau lovire, precum şi folosirea în asemenea locuri sau împrejurări a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confecţionate pe bază de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru şocuri electrice.

Legea este deosebit de interpretabila. Un politist automat iti va da o amenda grasa si iti va intocmi dosar,pentru ca doar autoritatile publice si persoanele autorizate (agenti de paza sau persoane autorizate cu permis de port arma, fie ea alba, contondenta, cu gaz, electica sau de foc) au dreptul de a purta arme. Avocatul tau va trebui apoi sa dovedeasca contrariul, faptul ca esti inocent.

12 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Orice obiect contondent este interzis.

| lpavel a răspuns:

Ca este pentru autoaparare!
Numai cu cutite este interzis!

| AgathaRo a răspuns:

Mergi la un baseball?

| robijam a răspuns:

Tot nu ti-ai luat arma de airsoft laughing, cu o bata nu faci mare lucru politia de ce sa te prinda, cine se uita in ghiozdanul/geanta ta. Pe mine m-au vazut cu pistolul de airsoft care chiar arata ca un pistol real scotandu-l din torpedoul masinii parintilor mei si nu am patiti nimic.

| lucian_2018 a răspuns:

Daca te prinde la scoala ai incurcato, pentru asta nu exista explicatie.

| Madutzza98 a răspuns:

Le poti zice ca ti-a zis un om de pe strada sa le ti la tine pana se intoarce de la magazin laughing) Si nu s-a mai intors sa le ia de la tine! Funda?

| JansonLupu a răspuns:

Nu e voie sa porti bate in masina ghiozdan etc legea aceasta a aparut acum citiva ani paresime in 2010-2011 happy si poti sta cu cutite arme etc daca ai Licenta...

| qpDarkD a răspuns:

Spunele ca vreai sa joci baseball cu niste prietenilaughing

| AnastasescuF a răspuns:

Poti sta cu ele in ghizdan daca ai licenta pentru ele

| charleslouboutin a răspuns (pentru AnastasescuF):

De unde prietene iei tu licenta pentru bata?

| Miur a răspuns:

Le spui ca ai avut o trauma in trecutul tau si acum vrei sa fii sigur ca nu mai patesti ce ai patit(daca te intreaba ce trauma inventezi tu o poveste dramatica happy )

| valorosu1995 a răspuns:

Le spui șa '' mă duc să o bat pă mă-ta!'' și mai și îi scuipi în față! laughing