| PringAloe a întrebat:

Cu ce lumini trebuie sa circulam pe timp de zi pe drumurile nationale?
Am fost oprit azi pe nationala cu motivul ca nu foloseam sistemul de lumini al masinii, dar eu aveam farurile puse pe automat si mi se aprinde obligat 1 beculet la farul stang si farul drept atunci cand pornesc motorul.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu faza scurta.
Beculetele alea mici sunt DRL nu sunt faza scurta

| PringAloe explică (pentru suntserios):

Ai dreprate sunt DRL, am citit insa ca sunt masini fabricate din 2013 in sus care vin echipate cu lumini Led care se aprind automat atunci cand motorul este in functiune indiferent ca farurile sunt pe automat sau nu, si ca acele masini pot circula pe drumurile nationale (exemplu) avand farurile automate (sper ca m-am facut inteles) ma poti lamurii daca e adevarat sau nu?

| suntserios a răspuns (pentru PringAloe):

Nu cred, dar nici nu zic nu, ca sunt masini care au faza scurta aprinsa automat indiferent de cum le setezi tu in bord.
In rest majoritatea masinilor noi, fie ca au sau nu led, daca lasi din bord setata fara scurta acesta de stinge cand opresti motorul si se aprinde cand il pornesti.

Sa nu confundam cu automatul, care presupune ca se aprinde faza scurta in functie de intensitatea luminii de afara

| PringAloe explică (pentru suntserios):

Inteleg ceea ce spui, pai atunci optiunea asta cu farurile automate nu e chiar asa folositoare ca gen daca eu merg pe nationala, autostrada cu farurile automate pe timp de zi eu imi pot lua amenda deoarece nu este aprinsa faza scurta, corect?

| suntserios a răspuns (pentru PringAloe):

Normal. Ce treaba are una cu alta. Nu e vina nimanui ca nu stii tu ce inseamna functia automat

| PringAloe explică (pentru suntserios):

Stiu bine care e treaba cu functia automat, farurile se aprind atunci cand se lasa intunericul, ce nu stiam eu este ca pe nationala trebuia sa merg cu farurile de intalnire, aici e greseala mea, invatam din greseli, multumesc pentru lamuriri.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca acele beculete nu sunt lumini de intalnire (faza scurta).
Conform Codului rutier, citez:
"ART. 44
  (1) În circulaţia pe drumurile publice conducătorii de vehicule pot folosi, în condiţiile prevăzute de regulament, mijloacele de avertizare sonoră şi luminoasă aflate în dotare şi omologate.
  (2) În circulaţia pe autostrăzi, pe drumurile expres şi pe cele naţionale europene (E) conducătorii de autovehicule şi tractoare agricole sau forestiere sunt obligaţi să folosească şi în timpul zilei luminile de întâlnire sau luminile pentru circulaţia diurnă.
(3) Conducătorii motocicletelor şi mopedelor sunt obligaţi să folosească luminile de întâlnire pe toată durata deplasării acestora pe drumurile publice."

| PringAloe explică (pentru Ioandelasal):

Da, acele nu sunt luminile de intalnire, ele se aprind atunci cand pornesc motorul (e pozitia) ele stau aprinde atunci cand dau farurile pe automat, deci acum am inteles greseala pe care am facut-o

| sofisis a răspuns:

Faza scurta. E obligatorie pe drumurile nationale, europene, autostrazi etc.

| costiceacristian200 a răspuns:

Este obligatoriu să faci asta pe șosele, străzi, autostrăzi, drumuri naționale!

| corycoluca a răspuns:

Da intr-adevar pe drumurile nationale. internat. toate drumurile publice trebuie sa circuli cu faza scurta pe timp de zi, este in legislatie dupa cum am citit mai jos ca tia rasp cineva, in localitate sau oras poti circula fara faza scurta in cazul in care esti din orasul respectiv.Cel putin eu in Bucuresti asa circul si nu m-a oprit niciodata politia.

| PringAloe explică (pentru corycoluca):

Am inteles, iti multumesc frumos.