| OAly a întrebat:

Daca o femeie divorteaza si isi pastreaza numele de familie purtat in timpul casatoriei, in cazul unei recasatorii ce nume va aparea pe certificatul de casatorie? Cel din certificatul de nastere? Sau numele din cartea de identitate obtinut din prima casatorie?

Răspuns Câştigător
| Mefx01 a răspuns:

Numele pe care îl are în momentul de față pe CI (buletin)

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La numele avut inaintea casatoriei trebuie sa treaca numele de familie din cartea de identitate (numele pastrat de la primul sot).

| OAly explică (pentru Ioandelasal):

Cam neplacut sa apara numele fostului pe certificatul de casatorie al actualului. Nu ti se pare?

| Holiday a răspuns (pentru OAly):

Daca pe fostul sot il cheama Popescu, iar pe ea o chema Cacareaza, de exemplu, nu e deloc neplacut.hee hee Dar oricum, indiferent cum o chema inainte, ce treaba are, doar nu te casatoresti cu numele.

| Ioandelasal a răspuns (pentru OAly):

De ce? Ar fi neplacut doar daca si-ar pastra acest nume si in noua casatorie.

| Dragobeta a răspuns (pentru Ioandelasal):

Asta era intrebarea: ce nume va purta in doua casatorie.

| OAly explică (pentru Ioandelasal):

Pai nu ti s-ar parea neplacut ca pe certificatul tau de casatorie sa apara ca pe sotia ta o chema inainte de casatorie cu numele fostului? Sa fie numele lui de familie pe certificat?
In plus femeia cand va trebui sa-si depuna actele undeva va trebui sa dovedeasca ca e cea din certificatul de casatorie cu certificatul de divort. Adica certificatul de divort va trebui sa fie mereu prezent in actele ei de dosar, oriunde va fi nevoie.

| Holiday a răspuns:

Apare numele pe care il are in C.I., in cazul de fata cel pe care l-a dobandit in urma casatoriei anterioare.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Păi,cum să păstreze numele de familie al fostului soț?laughing
Femeia revine la numele de fată. ( Numele pe care îl avea înainte de căsătorie).
Când aceasta se recăsătorește, are mai multe posibilități:
- Fie trece pe numele noului soț.
- Fie rămâne la numele de fată
- Fie alege să poarte numele ei de fată+ numele actualuli soț
- Fie îl convinge pe soț să treacă pe numele ei.
Cazuri și cazuri.

| Holiday a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

"Păi,cum să păstreze numele de familie al fostului soț?"

Ce crezi, este posibil dpdv legal.

| OAly explică (pentru Alexia999997777777777777):

Alexia draga daca nu stiai afla acum ca femeia poate pastra numele sotului dupa divort, cu acordul lui.

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru OAly):

Ok,greșeala mea.
Dubios să ramai totuși pe numele lui, deci.

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru Holiday):

Am citit, totuși mi se părea ciudatlaughing
Și îți trebuie acordul lui, deci nu este așa de ușor.

| Holiday a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

Da, iti trebuie acordul. Dar de ce n-ar fi de acord?!

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru Holiday):

Depinde de relația pe care o ai după despărțire

| OAly explică (pentru Alexia999997777777777777):

Nu e nimic dubios. Femeia s-a facut cunoscuta celorlalti prin acel nume, copilul ei poarta acel nume, are diplome emise pe acel nume. Majoritatea femeilor divortate pe care le cunosc si-au pastrat numele din casatorie. Sotii in general isi dau acordul. Nu au nici o problema cu asta. Deci e ceva absolut normal.

| Dragobeta a răspuns:

Poate alege intre mai multe variante:
numele noului sot
numele avut inaintea primei casatorii "de fata"
numele pastrat de la primul sot
un alt nume ales aleatoriu fara legatura cu cele 3
nume reunite cu a noului sot si unul oricare din cele dinainte.

| Holiday a răspuns (pentru Dragobeta):

In Certificatul de Casatorie apare numele din CI pe care il are inainte de casatorie, nu cel pe care decide sa-l aiba ulterior. In cazul de fata, cel pastrat de la fostul sot.

| Xox0 a răspuns:

Ea isi alege numele.

| vlllaaddd a răspuns:

Tina Turner tot asa si-a pastrat numele de " Turner "

in loc de Bullock, deci se poate

| OAly explică:

ATENTIE
Unii nu ati inteles bine intrebarea. Nu ma refer la numele pe care il va purta femeia dupa casatorie ci inainte, cel care e trecut la "date privind sotii".

| Pitbull27 a răspuns:

Depinde de ceea ce ea alege între a-și păstra numele de fată sau a purta numele noului soț dar ÎN NICI UN CAZ, să nu folosească numele fostului soț!

| Holiday a răspuns (pentru Pitbull27):

Nu are nicio legatura de decide in privinta asta. In Certificatul de Casatorie apare numele pe care il are in C.I. la momentul casatoriei. De asemenea, la divort, se poate pastra numele fostului/ei sot/ii, dupa caz.