| Flori2573 a întrebat:

Dacă prietena mea are 17 ani și e însărcinată și nu vrea copilul poate să-l lase în spital?

3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu, nu este ok sa faca asa ceva. Daca se poate inca, sa faca avort, iar daca nu, il poate da la o casa de copii.

| haileewatson a răspuns:

Nu! Abandonul reprezintă cea mai gravă formă de neglijare și abuz asupra unui copil.

Personalul medical va intocmi un dosar al copilului, dosar care ajunge la Direcția de Asistență Socială și Protecția Copilului, însă aici se implică și Poliția sau medicii de familie, prin care se încearcă identificarea mamei și plasarea copilului în familia naturală.

Alternativ, copilul ajunge in orfelinat sau familie adoptiva, va creste traumatizat ca a fost abandonat la nastere si va avea de suferit in viata. Chiar va doriti ca un suflet sa sufere din cauza voastra? Ca sunteti inconstienti?

Sincer? Mai bine faceti avort decat sa aduceti pe lume un suflet nedorit pe care o sa-l chinuiti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat de avansata ests sarcina?
Poate face avort.
Mult mai moral si benefic (atat pentru mama, cat si pentru făt) decat sa il abandoneze.