| somebody a întrebat:

De ce credeti ca tinutul secuiesc cere autonomie?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

CERINTA LOR E O REMINISCENTA a vremurilor cand alaturi de austrieci stapaneau o buna parte din Europa sub denumirea Imperiul austro-ungar. Uneori se mai trezeste in ei aroganta vechilor grofi si vor sa redevina stapanii Transilvaniei.Eun joc psihologic fiindca si romanii ii provoaca si canta"Noi suntem stapani!"Intr=o Europa fara granite e greu de crezut ca ambitiile secuilor vor avea vreo urmare concreta.Personal. ma indoiesc si de faptul ca asa numita republica(sau ce-o fi ea)Kosovo va rezista.Caderea asa de spectaculoasa a lui Vadim la noi, ma face sa cred ca nationalismul e pe duca...

1 răspuns:
| carmen_5367 a răspuns:

Raspunsul este simplu... din ce produc ei nu vor sa imparta cu romanii. deci toate taxele impozitele pe profit sunt cu cateva procente mai sus decat media din restul oraselor. si atunci ei vaor ca banii lor sa ramana la ei sa nu mai plece la bucuresti si sa le dea statul cat vrea el. asa toate orasele vor autonomie si galatiul ar vrea pentru ca este un oras industrial si produce mult si nu ar vrea sa imparta cu giurgiu care... nu are industrie (am dat un exemplu ) iar secuii se leaga de minoritatea lor dar in rest ....asta este scopul